Koloryzacja bez tajemnic...

....czyli słów kilka o trwałości

Wbrew pozorom koloryzacja włosów to nie moda XX i XXI wieku. Od starożytności próbowano pozbyć się siwizny. Ze względu na ograniczenia technologiczne przez wieki używano naturalnych produktów do koloryzacji, takich jak popularna i dzisiaj henna. Jednak obecnie, dzięki dynamicznemu rozwojowi koloryzacji na przestrzeni ostatnich 100 lat, do dyspozycji zarówno w salonach fryzjerskich, jak i w domowym zaciszu, możemy sobie pozwolić na dowolne zmiany koloru włosów o różnych stopniach trwałości. Jedyne co nas ogranicza, to wyobraźnia.


KOLORYZACJA ZMYWALNA
Dla osób, które nie chcą trwale zmieniać swojego naturalnego koloru włosów, bądź nie chcą drastycznie zmieniać swojego wyglądu, a jedynie uwydatnić niektóre tony bądź delikatnie przyciemnić lub rozjaśnić włosy, stworzone zostały preparaty do koloryzacji nietrwałej. Ten typ barwienia włosa działa na jego powierzchni, nie ingerując w jego strukturę, a tworząc jedynie zabarwioną otoczkę wokół łusek włosa. W rezultacie, widzialny odcień włosów po koloryzacji
jest wynikową koloru wyjściowego i odcienia, jaki osadził się na jego powierzchni. Warto pamiętać, że na włosach rozjaśnianych, które nie zawierają w sobie pigmentów koloru, widoczny efekt kolorystyczny po zastosowaniu koloryzacji zmywalnej będzie dużo bardziej intensywny, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku mniej standardowych odcieni, jak np. niebieski. Zaletą tego typu koloryzacji jest niewielka ingerencja w strukturę włosa, ale również możliwość szybkiego usunięcia efektu kolorystycznego, który utrzymuje się zazwyczaj przez ok. 6 myć.


KOLORYZACJA PÓŁTRWAŁA
Coraz większą rzeszę fanów zyskuje jednak koloryzacja półtrwała, która jest zdecydowanie trwalsza niż produkty zmywalne, utrzymując się do ok. 24-30 myć, ale ze względu na płytszą ingerencję w strukturę włosa działa mniej agresywnie i mniej je niszczy niż koloryzacja trwała. Ten typ barwienia włosów pozwala już na
zdecydowanie bardziej widoczne zmiany koloru włosów (w obrębie 1-2 odcieni, w zależności od marki oraz koloru wyjściowego) oraz jest w stanie pokryć siwe włosy. Kolor, w miarę upływu czasu i zwiększającej się liczby myć głowy traci na intensywności, jednak ze względu na długi czas wypłukiwania się barwników, przy skórze głowy mogą być zauważalne odrosty.


KOLORYZACJA TRWAŁA
Obecnie posiadająca największą reprezentację zarówno wśród kolorantów drogeryjnych, jak i profesjonalnych. Jej zdecydowaną zaletą jest trwały efekt koloryzacji, pokrycie siwizny oraz praktycznie nieograniczone możliwości zmiany wyjściowego koloru włosów. Do grupy koloryzacji trwałej zaliczają się również rozjaśniacze, które utleniając pigmenty znajdujące się we włosie pozwalają rozjaśnić go nawet do 8 czy 9 tonów.
Ze względu na największą popularność tego typu koloryzacji producenci farb drogeryjnych oferują największe portfolio odcieni oraz rodzajów farb – większość zawiera amoniak, jako środek spulchniający włos i pozwalający wniknąć barwnikom do jego wnętrza, ale ze względu na intensywny i nieprzyjemny zapach coraz więcej nowych linii pojawiających się na rynku zawiera zamiast amoniaku etanoloaminę, która również spulchnia włos, ale ma dużo mniej intensywny zapach i jest delikatniejsza od amoniaku.
W portfolio koloryzacji trwałej na rynku drogeryjnym znajdziemy również produkty dopasowane do różnych preferencji klientów, jeśli chodzi o sposób aplikacji – od zestawów, które należy wymieszać w miseczce i nakładać pędzlem, przez gotowe zestawy aplikacyjne, pomocne dla mniej wprawnych w farbowaniu, przez łatwe w aplikacji pianki oraz koloryzację w formie maski - nawet najbardziej wybredne konsumentki znajdą wygodny dla siebie sposób aplikacji.
Również ze względu na dużą konkurencję na tym polu, to właśnie na rynku koloryzacji trwałej pojawia się najwięcej innowacji – koloranty coraz częściej w swoich składach zawierają pielęgnujące składniki, dodatkowe olejki pielęgnujące włosy podczas koloryzacji, ale również maski do stosowania po procesie barwienia włosów, które pielęgnują włosy po zabiegu i nierzadko sprawiają, że staje się on bardziej miękki i łatwiejszy do rozczesania.
Oprócz kolorantów chemicznych sięgnąć możemy również do preparatów ziołowych, z których najpopularniejsza jest stosowana od wieków henna. Różni się ona metodą zmiany koloru, ale i czasem trzymania mieszanki na włosach. Henna, ze względu na naturalne pochodzenie, charakteryzuje się silnym ziołowym zapachem podczas procesu koloryzacji, a czas trzymania mieszanki na włosach zalecany przez producentów bywa nawet do kilku razy
dłuższy od farb chemicznych. Używając do koloryzacji henny warto pamiętać, że koloru powstałego henną nie należy przykrywać barwnikami chemicznymi ani rozjaśniać, ponieważ efekt może być skrajnie odmienny od oczekiwanego. Zalecaną metodą pozbycia się koloru uzyskanego przez hennę jest ścięcie włosów zafarbowanych przez hennę.


KOBIETA ZMIENNĄ JEST
Niezależnie jednak od sposobu i poziomu trwałości odcienia na jaki zdecydujemy się przy farbowaniu, warto zawsze sprawdzić oczekiwany efekt kolorystyczny z zapewnieniami producenta podawanymi na opakowaniu oraz stosować się do wytycznych stosowania, tak aby efekt był dla nas jak najbardziej zadowalający i nie zniszczył włosów.


Eksperci Schwarzkopf