Higiena intymna pod kontrolą!

DLACZEGO NIE WYSTARCZY ŻEL POD PRYSZNIC?

Okolice intymne są szczególnie wrażliwe i podatne na podrażnienia i infekcje. Chroni je naturalna flora bakteryjna o kwaśnym pH, w któ­rej dominują pałeczki kwasu mlekowego. Żele pod prysznic czy mydła mogą zaburzać równowagę pH i zwiększyć ryzyko infekcji intymnych. Codzienna higiena intymna przy użyciu właściwego pro­duktu zawierającego kwas mlekowy pomaga natomiast wzmacniać naturalną barierę ochronną.

CO OSŁABIA NASZĄ INTYMNĄ BARIERĘ OCHRONNĄ?

MENSTRUACJA

W trakcie miesiączki ilość pałeczek kwasu mlekowego obniża się, co sprzyja rozwojowi chorobotwórczych bakterii miejsc intymnych. Aby do tego nie dopuścić, zachowaj szczególną higienę: jeśli nie masz możliwości podmycia się, użyj chusteczki do higieny intymnej z naturalnym kwasem mlekowym oraz często zmieniaj podpaski lub tampony, ponieważ namnażają się w nich bakterie.

CHOROBA

Antybiotyki, które przyjmujesz w trakcie choroby, zabijają nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale także pałeczki kwasu mlekowego, przez co zwiększają ryzyko podrażnień i infekcji intymnych. Płyn do higieny intymnej może im zapobiec.

UPRAWIANIE SPORTU

Sport to zdrowie, ale wizyta na basenie czy w siłowni często kończy się podrażnieniami czy infekcją. Ogranicz ryzyko biorąc prysznic i zmieniając wilgotną bieliznę zaraz po treningu. W torbie trenin­gowej miej natomiast chusteczki lub płyn do higieny intymnej (np. w wersji 50 ml).

WSPÓŁŻYCIE

Sperma, która ma odczyn zasadowy, zaburza naturalne pH pochwy. Aby zapobiec podrażnieniom i infekcjom oraz szybciej przywrócić równowagę okolic intymnych, zawsze po stosunku podmyj się pły­nem lub oczyść okolice intymne chusteczką z kwasem mlekowym.

DEPILACJA

Całkowita depilacja okolic intymnych sprzyja infekcjom. Pozbywając się owłosienia, rezygnujemy z naturalnej mechanicznej bariery utrud­niającej drobnoustrojom przedostanie się do narządów płciowych.

NOSZENIE OBCISŁEJ BIELIZNY

Na co dzień staraj się wybierać niezbyt obcisłą bieliznę, najlepiej bawełnianą. Dopasowana bielizna ze sztucznego materiału sprzyja namnażaniu chorobotwórczych bakterii i grzybów, które najlepiej czują się w wilgotnym i ciepłym środowisku

MENOPAUZA

Po menopauzie u kobiet spada poziom estrogenów, co sprawia, że maleje liczba pałeczek kwasu mlekowego, a to sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych prowadząc do infekcji układu moczowo­-płciowego. Pomocne jest wtedy stosowanie nawilżających płynów do higieny intymnej, które oprócz ochrony przed infekcjami, łago­dzą podrażnienia i napięcie wysuszonej śluzówki.

EKSPERT LACTACYD RADZI
Patrycja Oczkowska, położna

                        Bierz prysznic tak często, jak to jest konieczne, a kąpiel w wan­nie okazjonalnie. Ze względu na utrzymanie prawidłowego ekosystemu pochwy korzystniejsze jest branie prysznica. Zbyt częste podmywanie i kąpiel mogą wysuszać delikatną śluzów­kę oraz osłabiać naturalną mikroflorę bakteryjną.

• Myj i osuszaj okolice intymne w jednym kierunku, od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia bakterii z rejonu odbytu w oko­lice pochwy.

• Do higieny intymnej wybieraj produkty specjalnie do tego prze­znaczone o delikatnej formule i zawartości kwasu mlekowego, które przywrócą i utrzymają równowagę pH okolic intymnych.

• Nie używaj gąbek i myjek, stanowią one pożywkę dla bakterii.

• Przynajmniej raz do roku zgłoś się do ginekologa i zawsze wy­konuj zalecone przez niego badania kontrolne.

 JAKIE PRODUKTY DO HIGIENY

INTYMNEJ WYBRAĆ?

W celu zapewnienia optymalnej ochrony miejsc intymnych niezwy­kle istotny jest wybór odpowiedniego środka do higieny intymnej. Kluczowym składnikiem takich preparatów jest kwas mlekowy (Lactic Acid), którego zadaniem jest utrzymanie pH pochwy na od­powiednim poziomie. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne i grzybobójcze, dzięki czemu zmniejsza ryzyko infekcji. W składzie preparatów do higieny intymnej warto szukać naturalnych składni­ków o działaniu terapeutycznym.

Jednym z nich jest bisabolol, pozyskiwany z olejku z koszyczków rumianku. Przyspiesza on gojenie i regenerację skóry. Do natural­nych składników łagodzących podrażnienia należy też ekstrakt z arniki oraz proteiny ryżu, które dodatkowo mają działanie prze­ciwzapalne.

Za nawilżające właściwości płynów do higieny intymnej odpowiada m.in. gliceryna, ze względu na jej właściwości higroskopijne, obja­wiające się zdolnością utrzymania wilgoci. Działa nawilżająco, rege­neruje, wygładza, koi i łagodzi podrażnienia. Skutecznym składni­kiem nawilżającym jest również ekstrakt z kwiatu lotosu, który koi skórę i pozostawia ją miękką i elastyczną.

Szukając odpowiedniego płynu do higieny intymnej trzeba szcze­gólnie uważać na substancje drażniące i alergizujące. Dobry pre­parat do higieny intymnej nie powinien zawierać syntetycznych substancji zapachowych, koloryzujących czy nabłyszczających. Im bardziej naturalny skład, tym lepiej. Niewskazana jest także obec­ność etanolu.

Popularnymi składnikami konserwującymi w kosmetykach są para­beny. Należy jednak zwrócić uwagę, by były to parabeny nasycone (nie utleniające się) np. Methylparaben. Negatywnie na skórę może wpływać także zawartość laurylosiarczanu sodu (SLS) – detergentu mogącego powodować przesuszenie skóry, podrażnienie lub na­wet alergię.

 Wybór środka do higieny intymnej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Innego preparatu potrzebuje kobieta w okresie dojrzewania, podczas ciąży, połogu, infekcji dróg rod­nych czy menopauzy. Na szczęście specjalistyczne marki do higie­ny intymnej oferują pełną gamę produktów, odpowiadających na różne potrzeby kobiet w każdym wieku.