Piękne białe zęby i olśniewający uśmiech to marzenie większości z nas. Dodaje on blasku naszym twarzom, my zaś chętniej się uśmiechając zyskujemy pewność siebie. Niestety, często trudno jest utrzymać nieskazitelną biel zębów. Codzienne picie kawy, herbaty, kolorowych napojów, spożywanie barwionej żywności oraz palenie papierosów sprawia, że z czasem zęby tracą biel. Zmiany spowodowane wiekiem, urazy oraz obecność kamienia nazębnego i osadów także przyczyniają się do nieestetycznych przebarwień. Upragniony piękny uśmiech jest tymczasem marzeniem dostępnym na wyciągnięcie ręki, w którego realizacji pomoże nam stomatolog.
Najczęściej nurtujące nas pytanie odnośnie wybielania dotyczy bezpieczeństwa samego zabiegu. Obawiamy się poddać wybielaniu przeświadczeni o jego niekorzystnym wpływie na stan naszego uzębienia. Panuje mylne przekonanie, iż rozjaśnianie zębów jest przyczyną uszkodzenia powierzchni szkliwa. Tymczasem, nawet w najmniejszym stopniu nie wpływa ono negatywnie na tkanki zębów i z pewnością nie osłabia ich odporności na próchnicę. Zatem nie ma absolutnie żadnych powiązań pomiędzy wybielaniem zębów a jakimikolwiek chorobami jamy ustnej. Wybielanie za pomocą środków wybielających renomowanych firm, zawierających nadtlenek karbamidu lub tez nadtlenek wodoru nie jest szkodliwe. Nie narusza struktury zębów i nie powoduje zmian w składzie chemicznym szkliwa, jak również nie jest powodem stanu zapalnego miazgi zębowej. Środek wybielający wnika w głąb zębów i rozkłada jedynie nagromadzone w nich barwniki, które nadają niekorzystny kolor naszym zębom. Preparaty stosowane obecnie do wybielania są znacznie łagodniejsze dla zębów niż na przykład kwasy zawarte w sokach owocowych, które pijamy na co dzień.
Pamiętajmy jednak, że nie każdy może poddać się profesjonalnemu wybielaniu zębów przez dentystę. Istnieją pewne przeciwwskazania, dlatego decyzję co do słuszności zabiegu należy pozostawić stomatologowi. Z reguły nie wybiela się zębów mlecznych, zębów u pacjentów zbyt młodych (poniżej 16 roku życia) oraz u kobiet w ciąży.
Rozjaśnianie zębów zaczynamy więc od konsultacji u stomatologa, który po wstępnym badaniu diagnostycznym zaproponuje najlepszą dla nas metodę uzyskania pięknego uśmiechu. Powinniśmy przestrzegać kolejności - zdrowie przed urodą, dlatego ważne jest, aby wyleczyć zęby zanim przystąpimy do ich rozjaśniania. Poprzez obecne ubytki i nieszczelne wypełnienia preparaty wybielający będą drażniły miazgę, co może skutkować wywołaniem jej stanu zapalnego.
Niewątpliwa jest wyższość profesjonalnego wybielania nad pastami wybielającymi kupionymi w aptekach czy drogeriach. Pasty zawierają środki ścierające, tj. krzemionki, pył diamentowy lub sodę, które polerują zęby i usuwają osady lecz tylko te obecne na powierzchni szkliwa. Nie należy stosować tego typu past na stałe, ponieważ grozi to abrazją czyli starciem powierzchni zębów, co objawia się ubytkami na wysokości szyjek zębowych.
Natomiast profesjonalne wybielanie z zastosowaniem odpowiednich preparatów polega na rozpuszczeniu przebarwień, które nagromadzone zostały w mikroporach zębów.
Najbardziej dogodną i bezpieczną z metod rozjaśniania zębów jest tzw. Wybielanie natychmiastowe przeprowadzane przez stomatologa w gabinecie. Zabieg ten pozwala uzyskać dużo szybsze i mocniejsze efekty niż w przypadku wybielania domowego, ponieważ przebiega on z użyciem środków wybielających o wyższym stężeniu. Dodatkowo ich działanie jest spotęgowane aktywacją przy pomocy źródeł ciepła i światła, tj. lampy polimeryzujące, diodowe i lasery. Dostęp tych źródeł sprawia, że reakcje rozpuszczania barwników przebiegają gwałtowniej, co pozwala na znaczne skrócenie czasu trwania zabiegu. Ważnym aspektem jest również profesjonalna aplikacja preparatu i precyzja całości procedury wybielania, jaką zapewnia nam stomatolog przeprowadzający zabieg.
Najbardziej sprawdzonym klinicznie, bezpiecznym, a co za tym idzie popularnym systemem wybielającym jest urządzenie Beyond, który emituje zimne, niebieskie światło o wysokiej częstotliwości, aktywując i przyspieszając proces wybielania. W trakcie zabiegu nasze dziąsła zostają dokładnie osłonięte specjalnym koferdamem, zaś żel wybielający jest precyzyjnie aplikowany na powierzchni zębów i naświetlanym wspomnianym światłem. Już bezpośrednio po wizycie uzyskujemy jaśniejszy ton zębów, jednak ich właściwy kolor będzie się kształtował przez najbliższe dni. Dlatego, tak ważne jest przestrzeganie białej diety przez okres 3 dni po zabiegu oraz stosowanie specjalnych past, które pozwolą na wyklarowanie właściwego odcienia naszych zębów.
Inną z dróg prowadzących do białego uśmiechu jest stopniowe wybielanie zębów domową metodą nakładkową, w której używane są preparaty o niższym stężeniu aplikowane do specjalnych indywidualnych nakładek przez pacjenta w zaciszu domu. Można je nosić zarówno w dzień jak i w nocy, nie przekraczając jednak całkowitego czasu 8 godzin podczas jednokrotnego nałożenia na zęby. Niestety efekty przy użyciu tej metody nie są aż tak spektakularne, a na ich uzyskanie potrzeba nawet kilku tygodni, stąd też określa się ją profesjonalnie nazwą „walking bleach”. Istotną wadą tej metody jest również brak możliwości usunięcia wszystkich rodzajów przebarwień, co ma miejsce przy profesjonalnym wybielaniu gabinetowym. Dość często popełnianym błędem ze strony pacjentów jest niewłaściwa aplikacja preparatu wewnątrz nakładek lub wręcz zbyt duża jego ilość, co spowodować może przejściowe dolegliwości zarówno zębów jak i dziąseł.
W dobie zaawansowanych metod leczenia stomatologicznego możliwe jest również wybielanie zębów martwych, chociaż wymaga ono zastosowania zupełnie odmiennej procedury. W tym przypadku po odpowiednim przygotowaniu zęba, preparat wybielający umieszczany jest wewnątrz zęba na okres 3 dni pod szczelnym opatrunkiem. Zabieg ten powtarzany jest około 3-krotnie, aż do uzyskania upragnionego efektu.
Profesjonalny zabieg wybielania wykonywany przez lekarza jest całkowicie bezpieczny. Jednak mogą pojawić się objawy przejściowej nadwrażliwości na bodźce odczuwane jedynie przez kilka procent pacjentów lub lekki dyskomfort spowodowany delikatnym i ustępującym przesuszeniem szkliwa. Wybielanie nie sprawia, że zęby stają się bardziej chłonne na barwiące substancje, a trwałość zabiegu zależy w największym stopniu od naszego trybu życia. Chociaż zachowanie uzyskanego koloru jest sprawą niezwykle indywidualną dla każdego z nas, to jego efekty utrzymują się przez okres około 3-4 lat.
Zabieg profesjonalnego wybielania jest szybką, a co najistotniejsze – najskuteczniejszą i bezpieczną metodą rozjaśnienia zębów, która pozwoli na odmłodzenia naszego uśmiechu, dlatego warto pomyśleć już dziś o realizacji marzenia o pięknych białych zębach.
Autor:
lek. stomatolog Katarzyna Nowak