W jakich przypadkach przeprowadza się operacje plastyczną nosa?
Najczęściej operację plastyczne nosa wykonywane są u osób, które nie są zadowolone z wyglądu i kształtu nosa będącego wynikiem wady wrodzonej lub wady powstałej na skutek urazu.
W jakim wieku zdecydować się na zmianę kształtu nosa?
Im wcześniej zdecydujemy się na operację tym lepiej, choć przyjmuje się że pacjent decydujący się na operację plastyczną powinien być pełnoletni. Wiek powyżej 18 r.ż. gwarantuje, że efekt uzyskany podczas operacji nie zmieni się podczas wzrostu nosa. Poprawa wyglądu i funkcjonalności nosa sprzyja naszemu samopoczuciu i podnosi naszą samoocenę, dzięki czemu jesteśmy po prostu szczęśliwsi i pewniejsi siebie.
Dlaczego ludzie decydują sie na zmianę kształtu nosa?
Wielu moich pacjentów czuje potrzebę poprawienia wyglądu swojego nosa, ponieważ jest on dla nich problemem od dzieciństwa. Nos jest najistotniejszym elementem twarzy, decyduje o ogólnym wrażeniu. Często nos jest dla dziecka powodem kompleksów, upokorzeń ze strony rówieśników. Pacjent/ka przez lata myśli o zmianie wyglądu nosa, aż pewnego dnia postanawia, że ten wieloletni problem można rozwiązać, że pozbycie się „brzydkiego nosa” nie jest abstrakcją, że cel znajduje się na wyciągnięcie ręki. Niejednokrotnie już samo usunięcie garbka sprawia, że twarz o przeciętnej urodzie zamienia się w twarz pięknej dziewczyny. To dotyczy również mężczyzn. Ci po urazach nosa, z wyraźnie widoczną krzywizną, odbierani są jako osoby budzące lęk. Po operacji ich twarz zamienia się w twarz osoby sympatycznej i godnej zaufania.
Jakie są przeciwwskazania i ryzyko?
Operacja nosa, podobnie jak wszystkie zabiegi chirurgiczne wiąże się z licznymi ryzykami. Począwszy od powikłań znieczulenia ogólnego, poprzez krwawienia z nosa po operacji, perforacji przegrody nosa, skrzywienia przegrody, asymetrii nosa, po niezadowolenie pacjenta z efektu operacji i niepokrywania się jego oczekiwań z końcowym efektem.
Plastyka nosa uważana jest za najtrudniejszy zabieg plastyczny. Aby zmaksymalizować szansę na końcowe zadowolenie pacjenta należy starannie wybrać doświadczonego chirurga, z którym nawiąże się nić porozumienia i zaufania, pozwalającą na bezpieczne przejście przez etap przygotowania do operacji, samego zabiegu i okres pooperacyjny.
Najpoważniejszym przeciwskazaniem do operacji jest nierealność oczekiwań pacjenta. Jeżeli osoba z „ogromnym nosem” chce mieć maleńki, „hollywoodzki nosek” i nie daje się przekonać, że taka metamorfoza nie jest możliwa, nie powinna się operować, ponieważ wynik końcowy będzie dla niej na pewno rozczarowujący.
Na czym polegają metody plastyki nosa, którą Pan stosuje? Czym się różnią?
Ogólnie opercje nosa możemy podzielić na operacje z dostępu zewnątrznosowego i wewnątrznosowego. Od lat na kongresach rynoplastycznych toczą się spory o wyższość jednej z metod. Autorytety światowe utrzymują że wybór metody nie ma znaczenia dla końcowego rezultatu operacji. Blizna na słupku nosa po kilku miesiącach staje się niewidoczna. Wybór techniki operacyjnej powinien być podyktowany wyjściowym stanem nosa, preferencjami pacjenta i doświadczeniem chirurga.
Przy dostępie zewnątrznosowym nacięcie robi się w poprzek słupka nosa, a następnie wewnątrz nosa. W dostępie wewnątrznosowym wszystkie cięcia znajdują się w jamach nosa. Dostęp wewnątrznosowy nie zostawia blizn, krócej utrzymuje się obrzęk koniuszka nosa. W dostępie zewnątrznosowym łatwiej uzyskać stabilną strukturę nosa, symetrię, umocować przeszczepy chrzęstne kształtujące wygląd nosa.
Jak należy się przygotować do takiej operacji?
Przez 2 tygodnie przez zabiegiem nie powinno się palić papierosów, należy tez wykonać badania laboratoryjne potwierdzające dobry stan zdrowia oraz odpowiednio wcześniej zaszczepić się na żółtaczkę typu B.
Jak należy dbać o nos po zmianie? Czy po operacji zostają blizny?
Po operacji koniecznym jest zdjęcie szwów i płytek stabilizujących nos zewnętrzny oraz przegrodę nosa po (w mojej praktyce) po około 7 dniach. Po kilku tygodniach możliwy jest powrót do normalnej aktywności fizycznej.
Czy w Polsce przeprowadza się dużo operacji plastycznych nosa? Czy uważa Pan, że pacjenci są dostatecznie informowani na temat tego, gdzie i na jakich warunkach mogą do niej przystąpić?
Operacja plastyczna nosa jest jednym z częściej przeprowadzanych zabiegów plastycznych na twarzy. Świadomość pacjentów, również kształtowana przez popularne programy telewizyjne staje się coraz większa i moim zdaniem każdy, kto chce uzyskać pomoc, potrafi odnaleźć „swojego lekarza”.
Czy zmiana wyglądu nosa dużo zmienia? Czy ludzie nie żałują?
Żałują. Zwykle tylko tego, że na zabieg nie zdecydowali się wcześniej!
Po zabiegu zazwyczaj wstępuje w nich nowa energia. Dzwonią dziękując za nowe życie, za nowego partnera. Kobiety czują się atrakcyjniejsze, mają chęć co rano robić makijaż i widzą głębszy sens w starannym dobieraniu garderoby. Czasami pozytywne zmiany są tak duże, że zdarza się, że w pierwszej chwili nie poznaję własnej pacjentki, która przyszła na kontrolną wizytę pooperacyjną.
Dziękujemy za rozmowę.
Dr n. med. Marcin Jadczak
Dr n. med. Marcin Jadczak z sukcesem wykonał około tysiąca operacji plastycznych nosa. Operacje plastyczne nosa wykonuje każdego dnia, są one bowiem jego wielką pasją. Wykonał pierwszą operację plastyczną nosa w Amsterdamie, w roku 2008. Od tego czasu ukończył specjalizację z otorynolaryngologii (2010), odbył staże u światowych sław chirurgii plastycznej nosa: prof. Palmy we Włoszech (dwukrotnie 2010, 2011) oraz prof. Adamsona w Toronto (2011), a następnie w 2012 r obronił doktorat. Szerokie doświadczenie i świetne wyczucie estetyczne pozwala mu podchodzić indywidualnie do każdego przypadku. To sprawia, ze efekt końcowy jest bardzo naturalny, a pacjent zadowolony.
Dr n. med. Marcin Jadczak jest laryngologiem i lekarzem medycyny estetycznej, pracuje w Warszawskim szpitalu wojskowym przy ul. Szaserów. Jest członkiem prestiżowej, Europejskiej Akademii Chirurgii Plastycznej Twarzy (EAFPS).