WYPADANIE WŁOSÓW - JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ?

Kto nie marzy o pięknych i gęstych włosach? Jednak ich kondycja bardzo często uzależniona jest nie tylko od stanu naszego zdrowia, ale i odpowiedniej pielęgnacji czy dbania o nie „od wewnątrz”. Wiele z nas niestety zmaga się z nadmiernym wypadaniem włosów. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Zdrowe, pełne blasku, miękkie i gładkie w dotyku, a do tego gęste i mocne włosy są marzeniem wielu z nas. Jednak prócz zasługi genów, ich kondycja często mocno wiąże się z rzeczami, na które mamy wpływ i dzięki którym możemy poprawić ich wygląd! Szczególną uwagę zwracamy natomiast na nie, kiedy zaczynają nadmiernie wypadać i pojawiają się przerzedzenia lub nawet łysienia. Jak więc radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?


WYPADANIE WŁOSÓW – TO NORMALNE!
Martwisz się każdym wypadającym włosem? Niepotrzebnie! Statystycznie rzecz ujmując na głowie znajduje się aż ok. 100-150 tysięcy włosów, nic więc dziwnego, że część z nich zostaje na naszej szczotce czy grzebieniu. W końcu włosy nie są przytwierdzone do naszej głowy na stałe – każdy z nich bierze udział w naturalnym cyklu wzrostu i prędzej czy później kończy swój żywot ustępując miejsca kolejnemu włosowi.


KIEDY ZACZYNA SIĘ PROBLEM
Z WYPADANIEM WŁOSÓW I JAKIE SĄ
JEGO PRZYCZYNY?
W zależności od ilości – codziennie może nam wypadać nawet do 150 włosów! I jest to naturalny, normalny proces, którym nie powinniśmy się nadmiernie przejmować. Problem pojawia się dopiero, gdy liczba tych włosów wzrasta do takiego momentu, gdzie wychodzą one garściami – ich liczba na szczotce czy poduszce, czy też podczas mycia jest zauważalnie większa. O co wtedy warto zadbać?
Niestety bardzo częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest stres. To właśnie wysoki poziom kortyzolu jest uznawany za jedną z najczęstszych przyczyn. Choć łatwiej się to mówi niż wdraża w życie
– przede wszystkim warto zadbać o wyregulowanie emocji, należyty odpoczynek po pracy i odpowiednio długi sen. W końcu zwiększenie odporności na stres pomoże w wielu aspektach codziennego życia i na pewno pozytywnie wpłynie na cały organizm.
Innymi przyczynami mogą być także zaburzenia hormonalne – łączą się z nimi dwa główne schorzenia – łysienie androgenowe i łysienie telogenowe. Gdy zauważamy u siebie nadmierne wypadanie włosów, na pewno warto zrobić badania kontrolne. Okazuje się, że często powoduje je też niedobór składników odżywczych w naszej diecie. Głównie chodzi o żelazo (badamy je wtedy wraz z ferrytyną!), witaminy z grupy B, cynk oraz witaminę D3. Źle zbilansowana dieta,
zbyt restrykcyjne odchudzanie się, czy spożywanie żywności niskiej jakości bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
Negatywny wpływ na wzrost włosów mogą mieć także niektóre leki hormonalne, przeciwdepresyjne czy nasercowe, a także choroby – szczególnie zakaźne czy autoimmunologiczne (m.in. choroba Hashimoto lub alergie).

PRZYCZYN SZUKAJ TEŻ OD ZEWNĄTRZ!
Warto też oczywiście zwrócić uwagę na skórę głowy i sprawdzić, czy nie mamy do czynienia ze schorzeniami takimi jak – grzybice, atopowe zapalenie skóry czy łupież, które również mogą się przyczyniać do osłabiania cebulek włosów i wypadania. Ale i nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy czy też nie dbanie o jej ochronę niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Nie bez wpływu na nasze zdrowie pozostają też takie czynniki, jak palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu
czy też zanieczyszczenie środowiska.
Są też etapy zwiększonego wypadania włosów, które wiążą się z różnymi etapami życia, są to fazy tzw. łysienia fizjologicznego. Wymiana włosów następuje na przykład u noworodków – wtedy mamy do czynienia z wycieraniem się pierwszych włosków, z którymi dziecko przyszło na świat. Nawet u nastolatków obserwuje się przerzedzenie
włosów – występuje ono u ok. 20% młodzieży. U osób powyżej 50. roku życia obserwuje się stopniowe łysienie, które związane jest ze znacznym skróceniem fazy wzrostowej włosa i depigmentacją – włosy stają się delikatniejsze, cieńsze i krótsze.


JAK PRZECIWDZIAŁAĆ? PO PIERWSZE:
DIETA
O włosy warto zadbać kompleksowo – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz stawiając na dobór odpowiednich środków do pielęgnacji włosów oraz składników odżywczych w codziennej diecie.
Warto zwrócić uwagę na to, czy w naszych codziennych posiłkach nie brakuje witamin – szczególnie witaminy H (biotyny czy też witaminy B7), biorącej udział w transporcie siarki (podstawowy składnik keratyny) do komórek, poprawia ukrwienie cebulek, wspomaga dostarczanie składników odżywczych. Na pewno nie może też zabraknąć witaminy A (która bierze udział w produkcji sebum), witaminy PP (inaczej niacyny, która ułatwia wnikanie składników odżywczych do cebulek włosa), witaminy C (dzięki, której powstaje kolagen), witaminy E (która pobudza ukrwienie skóry), czy innych witamin z grupy B
hamujących wypadanie włosów i wspomagających wzrost nowych.
Oprócz witamin, nasza dieta powinna być bogata w mikroelementy, takie jak: krzem (wzmacniający włosy), cynk (niezbędny składnik w procesie powstawania keratyny), selen (ułatwiający prawidłowy wzrost włosów), czy też żelazo i magnez, których niedobory mogą przyczyniać się do osłabienia cebulek włosów. Dobry wpływ na włosy mogą mieć też zioła, które są bogactwem składników odżywczych – między innymi skrzyp polny, pokrzywa, czarna rzepa, chmiel, rozmaryn korzeń żeń-szenia i wiele innych.


PO DRUGIE: PIELĘGNACJA
Jaka będzie najlepsza pielęgnacja naszych włosów i skóry głowy?
Taka, która zadba o jej indywidualne potrzeby. Dla jednych będą to więc silnie oczyszczające produkty, szampony i peelingi, które skutecznie oczyszczą skórę głowy z nadmiaru sebum, brudu i produktów do stylizacji, dla innych głównie kosmetyki nawilżające, dbające o równowagę skóry, zapobiegające przesuszeniom. Przed wprowadzeniem dedykowanej pielęgnacji, warto przyjrzeć się dokładnie potrzebom swoich włosów i skóry głowy lub skonsultować się z trychologiem.
Jednak wszystkie plany pielęgnacyjne łączy jedno – w każdym przypadku warto postawić na łagodne formuły z dużą zawartością celowanych substancji aktywnych o potwierdzonej badaniami skuteczności.
Wśród nich znajdą się składniki pochodzenia naturalnego oraz substancje syntetyczne projektowane pod kątem działania na
konkretny mechanizm istotny w procesie wzrostu i przedłużenia żywotności włosa.
Samo stosowanie odpowiednich produktów, zadbanie o dietę czy dodatkowe zabiegi dobrze jest wesprzeć odpowiednią profilaktyką.
W trakcie kuracji wzmacniających unikamy chemicznych, ingerujących w strukturę włosa zabiegów fryzjerskich, które mogłyby pogorszyć ich kondycję i pogłębić problem wypadania włosów np. farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja. Dobrze jest też ograniczyć częstą stylizację włosów, zwłaszcza z użyciem wysokich temperatur w trakcie suszenia, prostowanie czy kręcenie. Powinno się też chronić włosy i skórę głowy przed szkodliwym działaniem promieniowania
UV – czapki, kapelusze i chusty czy produkty z filtrem będą jak znalazł!


Ekspert marki Laboratorium kosmetyczne JOANNA