KOLOR W ROLI GŁÓWNEJ

Wielkimi krokami zbliża się okres w roku obfitujący w imprezy przez wielkie I. Sylwester, bale karnawałowe, studniówki. I wieczny dylemat. W co się ubrać???

Na pewno trafionym wyborem będzie klasyczna czerń i złoto. Ale czy na pewno to jedyne opcje?
Chciałabym zachęcić panie do poeksperymentowania z kolorami. Czerń jest bardzo elegancka, ale niestety dodaje lat. Zwłaszcza, jeśli suknia ma niewielki dekolt i sięga wysoko pod szyję, potrafi mocno uwydatnić niektóre mankamenty skóry. Drobne zmarszczki i nierówności stają się bardziej widoczne.
Każda z nas ma swój typ kolorystyczny. Ich nazwy pochodzą od nazw pór roku. Podstawowe typy kolorystyczne to wiosna, lato, jesień i zima. Świadomość tego, do którego z nich należymy oraz jakie tonacje dominują w naszym wyglądzie, czyli jasne czy ciemne, chłodne czy ciepłe pomoże nam dobrać kolorystykę naszych ubrań i makijażu tak, by wyglądać jak najlepiej. Określając swój typ urody warto skorzystać z profesjonalnej porady kolorysty, stylisty lub bazować na licznych poradnikach dostępnych w Internecie.
Jako osoba, która już od wielu lat zajmuje się projektowaniem mody, przez wiele sezonów tworzyłam w oparciu o czerń. W mojej najnowszej kolekcji Chaber Rzeszowski, postawiłam jednak na kolory z niewielką tylko domieszką czerni. W kolekcji dominują: chabrowy i czerwony z niewielkim dodatkiem bieli i czerni. Kolekcja inspirowana jest tradycyjnym wzorem pochodzącym z rzeszowskiego Staromieścia. Moją uwagę przykuł piękny haft, jakim nasze prababcie zdobiły swoje stroje i dodatki upiększające ich domy, jak: obrusy, firanki. Ten wzór to motyw polnego chabra – bławatka, który został przeze mnie dopasowany do aktualnych potrzeb estetycznych.
Oprócz kształtu kwiatu, który wykorzystałam, jako printy, pozostałam także wierna tradycyjnej, rzeszowskiej kolorystyce:
szafir, czerwień, biel i czerń. To barwy, które pięknie współgrały na strojach naszych przodków i również aktualnie to zestawienie kolorystyczne okazało się strzałem w dziesiątkę. Pozornie niepasujące do siebie kolory: szafir i czerwień, okazują się doskonale współgrać, jako elementy strojów zarówno tych codziennych, jak i wieczorowych.

W kolekcji Chaber Rzeszowski, która swoją premierę miała w sierpniu 2023 roku, na najpiękniejszym rzeszowskim deptaku – ul. 3 Maja a następnie zaprezentowana została w czasie Mediolańskiego Tygodnia Mody w pięknych, atmosferycznych wnętrzach budynków Klasztoru Św. Barnaby, zaprezentowałam propozycje sportowe i wieczorowe, których motywem przewodnim był nie tylko motyw chabra, ale także adekwatna kolorystyka. Chabrowy
odcień niebieskiego w połączeniu z soczystą czerwienią, na białym lub czarnym tle, jest wspaniałą alternatywą dla czerni, także
w wydaniu wieczorowym.
Modelki w chabrowych i czerwonych strojach wyglądają bardzo efektownie. Kolory te, ich siła i nasycenie sprawiają, że osoby w nie ubrane wyglądają pozytywnie, świeżo i sprawiają wrażenie osób pełnych energii. Co więcej barwa szafirowa jest uniwersalna, dlatego
będzie pasować do każdego typu kolorystycznego.

Świetnie wyglądają w nim zarówno blondynki, jak i brunetki oraz szatynki.
Zjawiskowo wygląda w połączeniu z rudymi włosami. Czerwień ma tyle odcieni, że z łatwością dobierzemy jakiś do każdego typu kolorystycznego. Warto sugerować się tu tym, kiedy i jaki z odcieni czerwieni pojawia się w przyrodzie i bazować na tym dobierając go do swojego typu kolorystycznego. Wiosna kojarzy się nam z makami. Czerwień maków będzie więc idealna dla pań o typie urody wiosna. Jesienią czerwień nabiera rudych i brązowych nut.
Taki odcień sprawdzi się wiec dobrze na paniach o typie urody jesień. Należy jednak pamiętać, by nie ograniczać się stricte do wytycznych kolorystów i stylistów. Każda z nas powinna ciągle eksperymentować, próbować, a na pewno znajdzie swoje odcienie. Soczyste kolory okazują się świetne nie tylko na letnie popołudnia. Wspaniale sprawdzają się także na propozycjach wieczorowych. Osoby tak ubrane w trakcie imprez na pewno pozytywnie przykują uwagę. Warto dodać, że w przypadku kolorowych strojów trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobór kolorystyki makijażu. O ile na wybiegu sprawdzi się makijaż mocny wręcz sceniczny, to na wieczorną imprezę doradzałabym do kolorowych sukni makijaż raczej
stonowany.


Na podsumowanie taka sugestia: nie bójmy się kolorów. Ich moc nie tylko dodaje nam uroku, ale ma także wpływ na nasze samopoczucie oraz na to, jak nas odbiera otoczenie. Czasami, także na wielkie wyjścia warto zrezygnować z klasycznej czerni na rzecz intensywnego koloru. Na pewno okaże się to dobrym wyborem.


Wszystkie zdjęcia ilustrujące artykuł prezentują propozycje z kolekcji Chaber Rzeszowski. Wykonane zostały w trakcie premierowego pokazu kolekcji na ul. 3 Maja w Rzeszowie oraz w czasie Milan Fashion Week w Chiostri di San Barnaba.


Autorka tekstu: Basia Olearka
Autor zdjęć: Paweł Olearka