Warzywa i owoce mają niesamowite właściwości, szczególnie te sezonowe, zawierają mnóstwo witamin i minerałów, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Wykorzystujemy je najczęściej podczas przygotowywania potraw, ale także mogą być naturalnymi kosmetykami. Dawniej warzywa i owoce były bardzo popularnymi produktami stosowanymi w celach kosmetycznych przez nasze babcie.
To właśnie one stosowały do pielęgnacji twarzy i ciała to, co rosło w ogródkach i sadach. Właściwie już w czasach starożytnych wykorzystywano w pielęgnacji zioła, owoce i warzywa, tworzono z nich oleje, maseczki, a nawet kremy. Od niedawna ekstrakty z owoców i warzyw możemy znaleźć niemalże w większości produktów pielęgnacyjnych
do twarzy i ciała. Ich niezwykłość polega na tym, że są bogactwem drogocennych składników, które odżywiają i regenerują
skórę. W ostatnich latach widoczny jest wzrost świadomości społecznej, dlatego też stajemy się coraz bardziej ekologiczni i wybieramy produkty o naturalnym składzie z certyfikatami. Kupując kosmetyki, zawsze zwracajmy uwagę na skład, gdyż nadal wielu producentów wychwala swoje produkty, pokazując na opakowaniach, że są ekologiczne i zawierają naturalne surowce oraz ekstrakty z owoców, a w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z naturą, jedynie pięknie pachną owocami, ponieważ są perfumowane.
WŁAŚCIWOŚCI KOSMETYCZNE
WARZYW I OWOCÓW
To naturalne źródło witamin i minerałów, mają silne właściwości przeciwutleniające, regenerujące oraz odżywcze. Najpopularniejsze owoce i warzywa, które do dziś używamy w kuchni, także dla nas mogą stać się produktami do wyrobu własnych, domowych maseczek i peelingów. Lato to szczególna pora roku, kiedy natura obdarza nas różnymi darami. Należy to wykorzystać i spróbować zrobić warzywny lub owocowy kosmetyk.
WARZYWA
Wiele osób nie przepada za zapachem cebuli, jednak jest ona warzywem bardzo cenionym w kosmetyce, ma niezwykłe właściwości lecznicze i antybakteryjne, zwalcza trądzik, poprawia koloryt cery, oczyszcza i regeneruje skórę. Cebula zawiera antyoksydanty oraz spore ilości witaminy C, dzięki temu ma również właściwości odmładzające i regenerujące skórę. Stosowana jest także w produktach aptecznych, jako środek do leczenia blizn i rozstępów.
Maseczka z cebuli na trądzik: cebulę obieramy i wrzucamy do garnka z wodą, gotujemy ją około kwadransa, po tym czasie wyjmujemy ją z wody i czekamy, aż wystygnie. Następnie cebulę rozgniatamy lub blendujemy na gładką papkę, dodajemy łyżeczkę jogurtu naturalnego i kilka kropel soku z cytryny. Wszystko mieszamy i nakładamy na twarz na 15 minut w formie maseczki. Po tym czasie wszystko ściągamy z twarzy za pomocą ręczników papierowych i przemywamy twarz
wodą. Maseczkę stosujemy regularnie, najlepiej trzy razy w tygodniu.
Ogórek jest bogaty w sole mineralne, witaminy z grupy: A, B, C i E oraz kwasy organiczne. Na skórę działa nawilżająco, łagodząco i zmiękczająco, świetnie sprawdza się u osób z cerą mieszaną i tłustą.
W warunkach domowych możemy, przygotować tonik do twarzy z ogórka. Do jego wykonania wystarczy nam jeden ogórek średniej wielkości, który obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach.
Startego ogórka należy przełożyć na gazę, a następnie wycisnąć z niego sok. Sok z ogórka przelewamy do buteleczki, trzymamy w lodówce – dzięki temu przez 3 dni możemy stosować go, jako tonik do przemywania twarzy. Wyciąg z ogórka ma właściwości odświeżające i nawilżające oraz łagodzi podrażnienia.
Marchew to warzywo bogate w składniki mineralne, witaminy oraz źródło kwasu foliowego i błonnika. Beta-karoten zawarty w marchwi poprawia kolor naszej skóry oraz ma działanie antyoksydacyjne.
Marchew działa przeciwstarzeniowo, świetnie uelastycznia skórę, nawilża ją i regeneruje, a także reguluje wydzielanie sebum, dlatego też sprawdzi się w pielęgnacji cery normalnej, mieszanej oraz tłustej.
Z marchewki można przygotować także maseczkę nawilżającą, wystarczy zetrzeć dwie marchewki na tarce lub zblendować, do tego dodać jedną łyżeczkę miodu, jedną łyżkę oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Maseczkę nakładać na twarz na ok. 15 minut, po tym czasie zmyć letnią wodą, można ją stosować raz w tygodniu.
Pomidory są bogate w witaminę A, C, E, dzięki czemu doskonale dotlenią i odżywią skórę. Dodatkowo będą chronić przed powstawaniem zmarszczek i promieniowaniem UV. Pomidory mają również działanie rozjaśniające, wygładzające oraz oczyszczające, dlatego warto przemywać skórę plastrem pomidora codziennie rano i wieczorem.
OWOCE
W okresie letnim truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców, które nie tylko świetnie smakują, ale także coraz częściej wykorzystywane są w kosmetykach. Truskawki mają więcej witaminy C niż cytryny, dlatego rozjaśniają cerę, a dzięki witaminie A opóźniają proces starzenia się skóry i odżywiają cerę. Zawierają kwas salicylowy, dzięki temu łagodzą stany zapalne związane z trądzikiem oraz działają jak łagodny peeling złuszczający.
Truskawkowa maseczka nawilżająca: kilka dojrzałych truskawek rozgnieść na papkę, dodać 1 łyżkę miodu, 1 łyżeczkę oleju kokosowego, 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Nałożyć na 20 minut, po tym czasie zmyć letnią wodą. Maseczka odżywia, nawilża, rozjaśnia i przywraca blask zmęczonej cerze.
Malina jest doskonała dla osób z cerą naczyniową, ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu, ponadto dzięki zawartości wielu składników mineralnych, takich jak: fosfor, żelazo, magnez, wapń czy potas ma działanie odżywiające i regenerujące.
Maliny zawierają dużo witaminy C, która rozjaśnia skórę, dodatkowo łagodzi stany zapalne i ogranicza nadmierne wydzielanie sebum. Peeling malinowy: pół szklanki malin blendujemy lub rozgniatamy widelcem, dodajemy 4 łyżeczki cukru i łyżeczkę oleju ze słodkich migdałów lub innego oleju np. kokosowego, nakładamy maseczkę na 5 minut i po tym czasie wykonujemy peeling okrężnymi ruchami palców. Następnie zmywamy ciepłą wodą, twarz przemywamy hydrolatem
i nakładamy ulubiony krem.
Jabłka są najpopularniejszym owocem w naszym kraju, z radością zbiera się je w sadach i używa w polskiej kuchni. Już w czasach starożytnych jabłka stały się symbolem urodzaju, zdrowia oraz długowieczności.
Z jabłek pozyskuje się naturalną substancję powierzchniowo czynną o właściwościach myjących, która nie niszczy bariery
lipidowej naskórka. Jest ona stosowana w mydłach, szamponach oraz żelach do kąpieli. Jabłka zawierają kwasy owocowe AHA, mające właściwości regenerujące, przeciwzmarszczkowe a także wybielające. Z pestek jabłek wytwarzany jest olej, który łatwo się wchłania, zmiękcza i nawilża skórę oraz chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Olej z pestek jabłek polecany jest do każdego rodzaju skóry, szczególnie dla cery suchej, zmęczonej i trądzikowej.
Maseczka jabłkowa matująca: jedno białko ubijamy na sztywną pianę i dodajemy do jednego startego jabłka na drobnych oczkach, wszystko dokładnie mieszamy i nakładamy na około 20 minut na twarz oraz dekolt, po tym czasie zmywamy letnią wodą. Maseczkę można stosować raz w tygodniu.