INTYMNE ABC

Nie tylko w określonych fazach życia, ale także po prostu na co dzień, różne czynniki mogą zaburzać Twoje zdrowie intymne. Dobra higiena intymna jest ważna, abyś czuła się beztrosko i mogła uniknąć wszelkich dolegliwości związanych z pochwą. Oto kilka wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji okolic intymnych, które zapewnią Ci komfort i zdrowie.

UŻYWAJ ODPOWIEDNICH PRODUKTÓW
Ponieważ Twoje okolice intymne są wrażliwe, ważne jest, aby wybierać produkty pielęgnacyjne, które zawierają składniki dostosowane do potrzeb kobiecego ciała. Zawsze używaj produktów przeznaczonych specjalnie do higieny intymnej, takich jak płyny myjące Lactacyd®. Ze względu na to, że pH Twoich stref intymnych jest bardziej kwaśne niż reszty skóry, zwykłe mydło, żel pod prysznic czy szampon mogą zaburzyć kwaśne środowisko intymne.


UŻYWAJ SWOICH RĄK
Zachowaj ostrożność, jeśli używasz myjki lub gąbki. Ze względu na swoją gąbczastą strukturę myjki i gąbki mogą być siedliskiem bakterii i grzybów. Jeśli ich używasz, wymieniaj je regularnie i pierz w wysokiej temperaturze. Aby prawidłowo oczyścić okolice intymne, lepiej jest po prostu delikatnie namydlić je rękami.


CZYSTOŚĆ Z UMIAREM
Twoje ciało nieustannie utrzymuje równowagę i może reagować nawet na najmniejsze zmiany. Nadmierna ekspozycja na produkty mydlane - w tym piankę do kąpieli - może prowadzić do infekcji, suchości okolic intymnych i dyskomfortu. Nie zaleca się stosowania irygatorów ani innych form wewnętrznego oczyszczania pochwy. Wystarczy wyczyścić
zewnętrzną część swojej strefy intymnej, bo wnętrze samo utrzymuje czystość.


REGULARNIE ZMIENIAJ TAMPONY
I PODPASKI PODCZAS MIESIĄCZKI
Krew ma zasadowe pH, które może zaburzać naturalną kwasowość pochwy. Oznacza to, że podczas miesiączki równowaga okolic intymnych jest bardziej narażona na zakłócenia. Regularnie wymieniaj tampon lub podpaskę i wybierz ochronę o możliwie najniższym poziomie wchłaniania. Stosowanie ochrony o nadmiernym wchłanianiu może
powodować tarcie lub wysuszanie.


DAJ SWOJEMU CIAŁU PRZESTRZEŃ DO
ODDYCHANIA
Noszenie ciasnych ubrań lub tkanin, które nie oddychają - jak poliester - może stworzyć ciepłe, wilgotne środowisko, co powoduje tarcie i podrażnienia wokół sromu. Aby uniknąć podrażnień i infekcji, noś luźną, oddychającą odzież wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak bawełna.
Koronkowe brzegi, syntetyczne stringi i rajstopy również mogą powodować otarcia i podrażnienia.


REGULARNIE ODWIEDZAJ GINEKOLOGA
Począwszy od 18. roku życia, należy regularnie odwiedzać ginekologa w celu wykrycia infekcji, nieprawidłowości lub raka szyjki macicy. Kontrole są zwykle bardzo szybkie i praktycznie bezbolesne.

SKORZYSTAJ Z ŁAZIENKI PO SEKSIE
Oddawanie moczu przed i po stosunku pomaga zapobiegać infekcjom dróg moczowych. Mogą się one zdarzyć, gdy zarazki z pochwy zostaną wepchnięte do cewki moczowej podczas kontaktu seksualnego. Zawsze
myj ręce przed i po stosunku, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Więcej wskazówek na temat utrzymania zdrowia intymnego podczas seksu można znaleźć w artykule o seksualności i znaczeniu odpowiedniej higieny osobistej.


Ekspert marki Lactacyd