OLŚNIEWAJĄCY UŚMIECH

Białe, lśniące zęby to świetne samopoczucie i pewność siebie. Stąd stale szukamy sposobów na rozjaśnienie uśmiechu, a pasty wybielające - jak podają statystyki, cieszą się największą sprzedażą wśród klientów drogerii. Uśmiech i zęby są pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę poznając nowe osoby. Dbając o zęby, dbamy nie tylko o estetykę uśmiechu, ale o nasze zdrowie!


Na kolor zębów wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest barwa zębiny (jest to warstwa zęba skryta pod szkliwem). Naszym zębom nie pomaga palenie papierosów, nadmierne spożywanie kolorowych produktów i przede wszystkim zaniedbania higieniczne. Uwaga na nieumiejętne stosowanie płukanek. Te zawierające związek o nazwie chlorheksydyna, używane dłużej niż 2 tygodnie zmieniają kolor zębów i wypełnień.
Sprawdźmy, co możemy zrobić dla bielszych, zdrowszych zębów.

1. LECZENIE PRÓCHNICY
Pierwszą przyczyną przebarwień zębów są ubytki próchnicowe. Lecząc zęby pozbywamy się nieestetycznych przebarwień, bólu i dyskomfortu.
Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną, zatem niewyleczone ubytki to także zagrożenie dla naszych bliskich – których całując czy używając tych samych sztućców, zarażamy bakteriami próchnicotwórczymi, tym samym narażamy na próchnicę. Na szczęście współczesna stomatologia to skuteczne znieczulenia, dzięki czemu leczenie zębów jest komfortowe i całkowicie bezbolesne.


2. PROFESJONALNA HIGIENIZACJA
Regularne wizyty w gabinecie higieny, tj. usuwanie kamienia nazębnego i osadów to prawdziwe SPA dla zębów. Zęby są bielsze i odczuwalnie czystsze, a oddech świeży (bonus! Pozbywamy się nieprzyjemnego zapachu zwanego halitozą). Na końcu zabiegu zęby są polerowane specjalnymi szczoteczkami i gumkami, dzięki czemu ich powierzchnia
jest super gładka, co opóźnia powstawanie kolejnych przebarwień.
Elementem zabiegu jest lakierowanie zębów preparatem fluoru, który zabezpiecza przed próchnicą oraz niweluje nadwrażliwość.

3. ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA ZĘBÓW
Wybierając szczoteczkę do zębów: manualną, soniczną czy elektryczną pamiętajmy o wyborze tej z miękkim włosiem, oznaczonej soft, ultrasoft. Dzięki temu usuwamy płytkę nazębną delikatnie, nie niszcząc
szkliwa. Twarde szczoteczki w połączeniu z pastą wybielającą powodują mikrouszkodzenia w szkliwie. Agresywne szorowanie zębów nie wybiela ich, lecz powoduje, że wydają się bardziej żółte. Dlaczego tak się dzieje? Ścieramy szkliwo, ukazując zębinę. Warstwę zęba, która ma żółtawy kolor. Uwaga na pasty wybielające! Większość z nich ma wysoki współczynnik ścieralności zębiny tzw. RDA. Zalecana wartość to poniżej 100, idealnie RDA znajduje się na poziomie 70 lub niższym.
Polecam sprawdzone i bezpieczne pasty wybielające, jak Prevdent czy Elgydium. Pasta Prevdent zawiera nanohydroksyapatyt, który wbudowując się w szkliwo, naprawia mikroubytki, tym samym zmienia sposób,
w jaki nasze szkliwo odbija światło. Efekt – zęby wyglądają na bielsze.


4. DIETA
Jeśli zaczynasz dzień od filiżanki aromatycznej kawy, uwielbiasz soki z ciemnych owoców, nie martw się. Nie musisz rezygnować z ulubionych przysmaków. Bezpośrednio po wypiciu kawy, herbaty, czerwonego
wina, czy zjedzeniu barwiących produktów, wypłucz usta czystą
wodą – tak długo, aż woda po przepłukaniu ust będzie przezroczysta (nie zabarwiona tym, co było spożywane). Uwaga! Nie myj zębów przez 30 minut po zjedzeniu, wypiciu kwaśnych produktów o niskim pH, jak jabłka, cytryny, kwaśne owoce, napoje typu cola, kawa, energetyki. Należy odczekać lub obficie wypłukać usta wodą, w przeciwnym razie narażamy szkliwo na tzw. ubytki erozyjne.


5. WYBIELANIE ZĘBÓW
I w końcu – najskuteczniejsza metoda rozjaśniania zębów – profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Stosując w swojej praktyce zawodowej różne metody rozjaśniania zębów, skupiłam się na regeneracyjnym wybielaniu zębów metodą Prevdent, którą stosuję z powodzeniem od przeszło 5 lat. Jest to jednoetapowy
zabieg pozwalający na rozjaśnienie zębów do 7-8 odcieni w 1,5 godziny. Z mojego punktu widzenia największą zaletą systemu Prevdent jest to, że preparat jest naturalny i bezpieczny, dzięki zawartości nano-hydroksyapatytu, który jest naturalnym budulcem szkliwa. Podczas wybielania regeneruje zęby oraz znosi nadwrażliwość.
Po zabiegu wymaga utrzymania tzw. białej diety jedynie przez 3 dni.
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest próchnica, okres ciąży i karmienia piersią. Efekt profesjonalnego wybielania zębów utrzymuje się do 3 lat, minimum rok.


Przemyślana pielęgnacja, regularne wizyty stomatologiczne oraz profesjonalne zabiegi kluczem do pięknego białego uśmiechu.


A Ty jak dbasz o swoje zęby?