Oczy to zwierciadła duszy

Są jak nasza wizytówka – radosne i piękne lub zmęczone i smutne. Jednak to z ich okolic – skóry, jesteśmy
w stanie wyczytać nawet więcej. Kondycja skóry okolic oczu zdradza nasz styl życia oraz wiek. Obrazuje
to, jak się czujemy, jak funkcjonujemy. Nic dziwnego, że należy dbać o ich dobry wygląd. Jednak, w jaki sposób
można o nią właściwie zadbać?

PRZYCZYNY STARZENIA SIĘ SKÓRY POD OCZAMI
Wraz z wiekiem nasza skóra traci kolagen i co za tym idzie swoją jędrność i elastyczność. Stąd pojawiają się m.in. zmarszczki. Jednak to specyficzne właściwości okolic oczu powodują, że są one wizerunkiem nas samych. Po pierwsze skóra wokół oczu jest bardzo cienka (zaledwie parę milimetrów). Dzięki temu można dostrzec naczynia krwionośne. Inną cechą jest to, że obszar ten należy do grona najciężej obciążonych poprzez naszą mimikę i związanych z nią ruchów mięśni twarzy. Wszystko to prowadzi do wiotkości skóry lub jej opadania. W niektórych przypadkach skóra, która utraciła swoją jędrność, tworzy tzw. cienie pod oczami. Cienie oraz opuchlizna powstają również w wyniku zmęczenia i niewyspania, czasami jednak są objawem choroby, czego nie należy bagatelizować.


ZMĘCZONE OCZY SYMPTOMEM CHOROBY?
Długotrwale utrzymujące się zmiany mogą wskazywać na chorobę, zwłaszcza gdy nasilają się one lub towarzyszą im inne objawy (np. bóle głowy). Jednym z nich jest niedoczynność tarczycy. Dotyka ona częściej kobiety niż mężczyzn i niejednokrotnie powiązana jest z innymi chorobami, tj. choroby autoimmunologiczne czy depresja.
Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest istotne dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego i krążenia. Dlatego warto przeprowadzić badania diagnostyczne.
Inną z chorób, często zaliczaną do chorób cywilizacyjnych, jest cukrzyca, która niewykryta i nieleczona może powodować olbrzymie szkody dla organizmu. Zmęczone oczy wskazywać mogą również na niedożywienie, odwodnienie, czy anemię.


SPOSOBY WALKI Z CIENIAMI WOKÓŁ OCZU

  • Domowe sposoby:

Jeżeli cienie pod oczami są wynikiem przemęczenia i niewyspania, da się zaradzić temu domowymi sposobami. W naszej kuchni znajduje się zaskakująco dużo metod skutecznych na zmęczony wygląd naszej twarzy.
Pierwszy sposób nie będzie wymagał większego przygotowania, gdyż wykorzystuje jedno z popularniejszych warzyw – ogórek. Ponieważ cienie i opuchlizna mogą powstawać przez zły dopływ krwi w okolicach oczu, substancje, które zawiera ogórek (antyoksydanty, kwas fenolowy, peroksydazy) wpływają korzystnie na nasz wygląd.
Wystarczy stosować okłady z plasterków ogórka rano i wieczorem po około 10 minut. Jednak nie jest to metoda długotrwała.

Kolejnym znanym produktem, który zawiera antyoksydanty, a znajduje się w praktycznie każdej kuchni jest herbata. Okłady z torebek lub naparu mają działania relaksujące dla skóry. Wystarczy przyłożyć wacik kosmetyczny nasączony naparem z dwóch torebek czarnej herbaty i pół szklanki wrzątku na ok. 15 minut. Poleca się również napar z rumianku, który ma dodatkowo właściwości przeciwzapalnie. W obu przypadkach należy poczekać, by napar się schłodził,
zanim zastosujemy okłady.
Warto spróbować zimnego okładu na oczy m.in. z kostek lodu, gdyż zimno poprawia krążenie. Ważne jest, by nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę, lecz owinąć je w ściereczkę (np. lnianą – unikajmy tworzyw sztucznych). Innym sposobem są kremy na bazie witamin C i K, które będą redukować efekt zmęczonych oczu. Gdy potrzebujemy
zamaskować cienie na czas w pracy, warto skorzystać z korektora. Jednak bardzo często same te metody nie wystarczą.

 

  • Medycyna estetyczna:

W większości przypadków cienie pod oczami to wynik procesu starzenia się skóry lub uwarunkowań genetycznych, gdyż cienie często są cechą dziedziczną. Same domowe sposoby mogą tu nie wystarczyć i potrzebna jest pomoc specjalisty. Medycyna estetyczna pozwala zastosować różnorodne metody, które długotrwale potrafią poprawić kondycję skóry okolic oczu.
Łagodnym zabiegiem jest tzw. „fototerapia”. Wykorzystując światło LED pobudza się mitochondrium w naszych komórkach, które odpowiedzialne jest za wytwarzanie energii. Jego aktywacja powoduje zwiększoną produkcję elastyny i przede wszystkim kolagenu. Dzięki temu nasza skóra nie tylko zyskuje na jędrności, ale i zabieg jest w stanie
zniwelować zmarszczki, dając nam efekt odmłodzonej twarzy.
By skóra odzyskała swój dawny blask, warto zaopatrzyć ją w substancje odżywcze. Jedną z metod odżywienia skóry okolic oczu jest mezoterapia igłowa. W tego typu zabiegach pod skórę pacjenta wprowadzany jest preparat w ok. 1 centymetrowych odstępach.
Jego składniki aktywne zostają wchłonięte do paru godzin po zabiegu, ułatwiając skórze regenerację, dając jej odmłodzony i odświeżony wygląd. Zaleca się serię 4-6 zabiegów co 2-4 tygodnie.
W jednym z rodzajów mezoterapii wykorzystuje się kwas hialuronowy – naturalnie występująca w naszym organizmie substancja, której podstawowym zadaniem jest wiązanie wody. Jego ilość z wiekiem zmniejsza się, co prowadzi do spadku ilości kolagenu. Zabiegi typu anti-aging polegają na wprowadzeniu kwasu hialuronowego w głąb naskórka. Nie tylko zabieg poprawia wygląd skóry, ale i pozwala on wypełnić zmarszczki. Efekty jednak nie są długotrwałe i zaleca się powtórzenie zabiegu po okresie 6 do 12 miesięcy.
Zarówno kwas hialuronowy, jak i mezoterapia igłowa wykorzystują przygotowane wcześniej preparaty. Na rynku znany jest również inny sposób na odmłodzenie okolic naszych oczu. Osocze bogatopłytkowe to zabieg, w którym wykorzystuje się pobraną od pacjenta krew. Odwirowuje się z niej osocze, które wykorzystuje się przy
tzw. „wampirzym liftingu”. Tak jak wcześniejsze zabiegi pobudza on komórki do produkcji kolagenu i elastyny, odżywiając skórę. Ten rodzaj zabiegu przy użyciu nowoczesnego separatora Angel System przynosi widoczne efekty już po pierwszym zabiegu.