Perfekcyjny demakijaż

Codzienny demakijaż i oczyszczanie skóry jest podstawowym i niezwykle istotnym etapem właściwej pielęgnacji. Zajmuje tylko kilka minut, a w dużej mierze przekłada się na stan i jakość naszej cery. Dlaczego jest tak ważny i w jaki sposób najlepiej go wykonać podpowiada Katarzyna
Butrymowicz-Knap - dyrektor marketingu Bielenda.

Niedokładnie wykonany demakijaż przyczynia się do różnych problemów skórnych – zatykanych porów, pojawiających się zaskórników i wyprysków. Dzięki rytuałowi oczyszczania skóra może swobodnie oddychać i prawidłowo funkcjonować, dlatego o jej piękny wygląd możemy zadbać już w fazie demakijażu. Dokładne oczyszczenie skóry powinno odbywać się w kilku etapach i polegać nie tylko na usunięciu makijażu, ale także nagromadzonych w trakcie dnia zanieczyszczeń i nadmiaru sebum.
Demakijaż rozpoczynamy od zmycia cieni na powiekach oraz tuszu do rzęs. Najlepiej sprawdzają się tutaj preparaty dwufazowe, które niezmiennie od kilku lat spotykają się z przychylnością konsumentek. Dobrze radzą sobie z mocniejszym oraz wodoodpornym makijażem. Powinny być niezwykle delikatne, by nie podrażnić skóry wokół oczu, a przy tym skuteczne. Wartą wypróbowania propozycją są płyny, które w fazie olejowej zawierają naturalne olejki, na przykład arganowy czy marula. Oprócz skutecznego demakijażu, zapewniają także dobroczynne działanie pielęgnacyjne. Pamiętajmy zwłaszcza o demakijażu rzęs, które niedokładnie oczyszczone stają się kruche i w rezultacie łamliwe, dlatego należy dbać o nie w szczególny sposób. Dla posiadaczek zagęszczanych rzęs ciekawą propozycją będą specjalne płyny do demakijażu, których bezolejowa formuła nie rozpuszcza kleju. Jest bezpieczna dla naturalnych i sztucznych rzęs.

 Kolejnym etapem jest usunięcie podkładu za pomocą mleczka, żelu czy pianki, które następnie spłukujemy wodą. To bardzo istotny krok, zwłaszcza, gdy mamy mocniejszy makijaż. Na tym etapie pomocne będą szczoteczki do oczyszczania twarzy, które zwykle są wodoodporne, więc nie musimy się martwić, że zostaną uszkodzone w kontakcie z wodą. Gwarantują dokładne oczyszczenie twarzy, delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka i masują skórę, pobudzając krążenie. Na rynku dostępne są szczoteczki, które posiadają różne głowice dopasowane do potrzeb naszej skóry, na przykład delikatną gąbkę, która pomoże oczyścić wrażliwą skórę.

 Następnie stosujemy płyn micelarny, który w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością wśród kosmetyków do demakijażu i oczyszczania skóry. Kilka lat temu modne były głównie mleczka i toniki, a następnie ich połączenie w produktach typu 2w1. Płyny micelarne zdobyły sympatię konsumentek dzięki swojej uniwersalności. Mogą być stosowane przez kobiety w każdym wieku. Gwarantują szybki, łatwy i dokładny demakijaż. Coraz częściej wzbogacane są o składniki nawilżające, odmładzające czy regenerujące, dzięki czemu oprócz funkcji oczyszczającej zapewniają skórze działanie pielęgnacyjne już w fazie demakijażu. Kosmetyków tych nie trzeba spłukiwać. Pozostawione na twarzy uaktywniają swoje właściwości pielęgnacyjne. Na koniec przemywamy skórę tonikiem, który ma za zadanie usunięcie resztek zanieczyszczeń, ściągnięcie porów i wyeliminowanie świecenia się skóry.

 Wybierając kosmetyki do oczyszczania warto szukać takich, które dopasowane są do potrzeb i typu naszej cery - zawierające na przykład kompleks regenerujący, kojący czy nawilżający. Odpowiednio dobrane składniki aktywne zawarte w produktach do demakijażu pomagają dbać o skórę i przywrócić jej równowagę. Szczególnie cenne są kosmetyki posiadające łagodną formułę, które nie wywołują reakcji alergicznych.

 W doborze produktów do demakijażu duże znaczenie ma także wiek. Kosmetyki przeznaczone do oczyszczania cery dojrzałej mają często właściwości rewitalizujące i powinny zawierać składniki, które redukują zmarszczki oraz stymulują odnowę komórek skóry. Szczególnie przydatne będą tutaj produkty wykorzystujące kwas hialuronowy, który intensywnie i długotrwale nawilża i wygładza dojrzałą skórę, a także kosmetyki zawierające komórki macierzyste, na przykład z drzewa arganowego czy bio kolagen, które redukują zmarszczki, głęboko regenerują i odbudowują skórę.

Segment produktów do demakijażu i oczyszczania rozwija się niezwykle dynamicznie. Mamy obecnie do wyboru wiele różnorodnych kosmetyków dopasowanych do potrzeb i wieku naszej skóry. Zwiększa się także świadomość znaczenia demakijażu, co zawdzięczamy między innymi trendom pielęgnacyjnym napływającym z Azji. Pamiętajmy zatem, aby codziennie rano i wieczorem dokładnie oczyścić skórę, która odwdzięczy nam się za to zdrowym i pięknym wyglądem.