Obudź w sobie podróżnika!

Wiosna to czas, kiedy nie tylko przyroda budzi się do życia, ale i my. Warto w tym okresie dać sobie parę dni na relaks i odpoczynek po zimie. Tym bardziej, że krótki wyjazd wcale nie musi być kosztowny, nawet jeśli wybieramy się za granicę. Ponadto w okresie przedwakacyjnym ceny hoteli i biletów samolotowych czy autokarowych są niższe niż podczas sezonu. Wiosna jest zatem idealnym okresem do podróżowania – nie tylko minimalizujemy koszty, ale również odwiedzamy nowe miejsca w pierwszych słonecznych dniach.

 

PLANUJ Z WYPRZEDZENIEM
Planowanie nie tylko daje nam komfort odpowiedniego przygotowania się do podróży, ale również może znacznie obniżyć koszty. Jak wszyscy wiemy, czas to pieniądz, zatem warto zainspirować się tym starym przysłowiem. Kupowanie biletów ze znacznym wyprzedzeniem może obniżyć ich koszt nawet o 40% – wszystko oczywiście zależy od tego z jakiego środka transportu korzystamy i w jakie miejsce się udajemy. Niezmierne znaczenie ma również okres, w jakim wybieramy się na wycieczkę. Lipiec i sierpień są miesiącami, kiedy – na przykład – cena biletów lotniczych jest dość wysoka. Dlatego najlepiej zorientować się w jakich miesiącach koszty podróży będą niższe. Najpewniej będą to miesiące wiosenne – kwiecień, maj oraz wrzesień i październik. W tym okresie nie tylko bilety lotnicze są tańsze, ale i noclegi.

WYKAŻ SIĘ SAMODZIELNOŚCIĄ
Nie jest żadną tajemnicą, że wykupując wycieczkę wypoczynkową w biurze podróży musimy się liczyć z dodatkowymi kwotami związanymi z kosztami organizacyjnymi. Dlatego samodzielność w wypadku podróżowania popłaca – i to dosłownie. Szukając odpowiedniego transportu, powinniśmy jednak zwracać uwagę na miejsce docelowe i jego odległość od wybranego noclegu, a także zorientować się jak wygląda komunikacja miejska miasta, do którego się wybieramy. Dzięki temu z łatwością zaplanujemy dotarcie do hotelu lub hostelu. Jeśli decydujemy się na nocleg w hostelu z zapleczem gastronomicznym, możemy zaoszczędzić poprzez przygotowywanie sobie posiłków. W ten sposób możesz uniknąć drogich posiłków w restauracjach. Zwłaszcza, gdy podróżujesz do miejsca, gdzie ceny są wyższe niż w Polsce.

SZUKAJ TANIEGO TRANSPORTU
Środek lokomocji, jaki wybierzemy, powinien być dostosowany do odległości, jaką chcemy przebyć. Czasem bardziej opłaca się wybrać jazdę autokarem. W takim wypadku warto zajrzeć na stronę www Polskiego Busa, gdzie odpowiednio wcześnie kupione bilety mogą być naprawdę tanie i to nie tylko po Polsce. Polski przewoźnik oferuje podróże również do Berlina, Pragi, Wilna i Wiednia.

Alternatywą do transportu tradycyjnymi metodami są loty. Rozwój linii lotniczych sprawił, że koszty podróżowania
tym sposobem są naprawdę niewielkie. Aby znaleźć najtańsze połączenia, warto korzystać z porównywarek cenowych typu Skyscanner, Momondo czy Kayak lub portali publikujących najbardziej korzystne oferty, takie jak np. mlecznepodroze.pl.

BĄDŹ CZUJNY!
Czasem atrakcyjna cena może być impulsem do spontanicznego zdecydowania się na ofertę podróży. Pamiętajmy zatem o serwisach oferujących zakupy grupowe, takich jak Grupon. Możemy tam znaleźć oferty wycieczek krajowych i zagranicznych, których koszt obniżony jest czasem nawet o połowę. Warto od czasu do czasu odwiedzać te strony, ponieważ atrakcyjne oferty mogą zostać wykupione bardzo szybko. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem dokładnie przyjrzeć się ofercie, sprawdzić co gwarantuje i w jakim czasie może zostać zrealizowana.

POSTAW NA PRZYGODĘ – SPOSÓB „NA STUDENTA”
W ostatnich latach pojawiło się wiele możliwości, dzięki którym młodzi ludzie za niewielkie pieniądze mogą odkrywać świat. Na ten rodzaj podróżowania decydują się tylko najbardziej odważni i wytrwali. Z jednej strony rzeczywiście jest to metoda mało wygodna, ale jednak zapewnia o wiele więcej atrakcji, można poznać ciekawych ludzi i bardziej „wgryźć” się w kulturę i specyfikę danego miasta, zwłaszcza jeśli jest się obcokrajowcem. Z czym to się wiąże? Z podróżowaniem na stopa lub umawiając się wcześniej z ludźmi podróżującymi w tym samym kierunku na przeznaczonych do tego portalach (np. blablacar.pl), nocowaniem pod namiotem lub korzystanie z bardzo popularnej ostatnio możliwości, jaką jest couchsurfing. Portal o tej samej nazwie cieszy się powodzeniem już od niemal 10 lat, a swoich zwolenników ma w prawie 230 krajach. Główną ideą portalu jest możliwość nawiązywania kontaktu z użytkownikami z całego świata, którzy oferują darmowe zakwaterowanie, czyli nocleg we własnym domu lub udostępnienie miejsca na kanapie w pokoju gościnnym. Pamiętajmy jednak o tym, by zawsze w miarę możliwości sprawdzić danego użytkownika i poczytać opinie, jakie pojawiają się o nim na portalu.