Mężczyzna zadbany, to mężczyzna atrakcyjny

Od kilku lat firmy kosmetyczne zwracają coraz większą uwagę na potrzeby mężczyzn w kwestii pielęgnacji skóry. Z jednej strony ma to związek z wciąż zmieniającymi się trendami. Coraz więcej panów zdaje sobie sprawę, że zadbana i zdrowo wyglądająca skóra jest niezbędnym elementem wizerunku nowoczesnego mężczyzny. Natomiast druga strona jest taka, że męska skóra – z racji swojej budowy - rzeczywiście potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.

 Magazyn Sekret Urody nr 13

NATURA MĘSKIEJ SKÓRY
Skóra pełni takie same funkcje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak trzeba zaznaczyć, że w budowie szczegółowej skóra męska różni się znacznie od tej kobiecej. Największy wpływ na taki stan rzeczy mają hormony. To głownie testosteron sprawia, że skóra panów jest bardziej tłusta, poprzez wydzielanie większej ilości łoju. Ma to również swoje dobre strony. Dzięki temu męska skóra jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, tak fizyczne, jak i chemiczne. Jest ona również grubsza, a pierwsze zmarszczki pojawiają się zazwyczaj ok. 40. roku życia, są jednak głębsze niż te u kobiet. Wszystkie te cechy męskiej skóry sprawiają, że potrzebuje ona odpowiedniej pielęgnacji.

KLUCZ DO ODPOWIEDNIEJ PIELĘGNACJI
Przede wszystkim należy stosować kosmetyki dedykowane dla panów, ponieważ zawierają one niezbędne składniki odpowiednie dla charakteru męskiej skóry. Wykazuje ona tendencję do nadmiernego rogowacenia, dlatego stosowany preparat do mycia nie powinien przesuszać naskórka. Panowie powinni pamiętać, że ze względu na silniejsze wydzielanie łoju przez ich skórę, najlepiej by kremy, których używają, były nawilżające i o lekkiej bazie. Dzięki temu unikną świecenia się skóry.

Natomiast kosmetyki do golenia i po goleniu nie powinny zawierać alkoholu. Zamiast tego w ich składzie należy szukać takich substancji, jak alantoina, wyciąg z nagietka (łagodzi podrażnienia), filtry UVA i UVB (chronią skórę), glicerol i sorbitol (nawilżają) oraz substancje antyseptyczne. Dodatkowym atutem w składzie męskich kosmetyków z pewnością są retinoidy i kwas glikolowy, ponieważ działają przeciwłojotokowo oraz pomagają zlikwidować zaskórniki.

ENERGETYZUJĄCE ZAPACHY
Skład kosmetyków to jedno, ale zapach jest równie ważny. (Choć mężczyźni z pewnością wybierają go bardziej podświadomie). Producenci stawiają na orzeźwiające nuty zapachowe, a także na uczucie świeżości. Dlatego kosmetyki myjące często bazują na cytrusach i mentolu. Część żeli pod prysznic zawiera również minerały izotoniczne, które pomagają zregenerować się skórze i mięśniom po intensywnym uprawianiu sportu. Ich skład pomaga zmyć ze skóry bakterie odpowiedzialne za przykry zapach. To dzięki temu męskie żele pod prysznic zapewniają świeżość nawet do 8 godzin. Nowoczesny mężczyzna przede wszystkim jest teraz bardziej świadomy swojego ciała i konieczności jego pielęgnowania. Nie ogranicza się tylko do wody i mydła, ale dobiera odpowiednie dla siebie kosmetyki, rozszerzając zawartość swojej kosmetyczki do kremów, produktów pielęgnujących skórę w trakcie golenia i po goleniu, żele i szampony.