Jak pielęgnować dłonie i paznokcie

Pomalowane paznokcie uzupełniają ubiór kobiety i dodają charakteru. Jednak żeby wyglądały estetycznie – tak paznokcie, jak i dłonie – muszą być odpowiednio pielęgnowane. Nie jest to łatwe, gdy płytka paznokcia jest narażona na czynniki zewnętrzne, a szybki tryb życia nie sprzyja odpowiedniej diecie. Jest jednak kilka sposobów, by temu zaradzić.

 

Domowe sposoby

Sekret Urody ekspert Jak dbać o paznokcieZniszczoną i łamliwą płytkę paznokcia można zregenerować kilkoma prostymi sposobami. Odpowiednie natłuszczenie możemy zapewnić olejem rycynowym bądź oliwą zmieszaną z suszonym skrzypem. Sprawiają one, że skórki są wygładzone, a paznokcie odżywione. Ponadto oliwa jest idealna na wzmocnienie łamliwych paznokci. Jaki jest przepis? Należy lekko podgrzać pół filiżanki oliwy z oliwek. Wycisnąć do niej 2 kapsułki witaminy A+E. Dodać pół łyżeczki soku z cytryny. Dokładnie wymieszać, a następnie moczyć przez kilka minut.

Nieco więcej zabawy jest z maską odżywiającą, którą należy zrobić z przegotowanych ziemniaków, łyżki oliwy i łyżki mleka. Utworzoną ze składników papkę nakładamy na paznokcie i również trzymamy kilkanaście minut. Natomiast regenerację zapewni siemię lniane, które gotujemy do zgęstnienia.

Kondycję naszych paznokci poprawią również niewielkie zmiany zwyczajów. Sprzątanie w lateksowych rękawiczkach ochroni dłonie przed kontaktem z detergentami. Pamiętajmy również o delikatnych mydłach i kremach nakładanych po myciu rąk. A kupując zmywacz zwróćmy uwagę na obecność acetonu – jeżeli jest w składzie, to lepiej unikać  tego produktu.

 

Odżywki pielęgnacyjne

Kosmetyki do paznokci są równie dobrym sposobem na zachowanie zdrowego wyglądu dłoni. Nawet więcej – odpowiednio dobrane potrafią zdziałać cuda. Najlepsze odżywki to te, które wzmacniają płytkę paznokci, regenerują ją oraz sprawiają, że paznokcie są bardziej elastyczne, a nawet dostarczają niezbędnych substancji takich, jak keratyna, wapń, krzem, magnez oraz witaminy. Trzeba jednak pamiętać, że efekt nie jest natychmiastowy, wymaga przynajmniej 2-3 tygodni stosowania.

 

Pamiętaj o codziennej pielęgnacji

Paznokcie i dłonie nie lubią gorącego powietrza i przesuszenia, dlatego tak ważne jest codzienne pielęgnacja. Kremy intensywnie nawilżające należy wetrzeć w dłonie i paznokcie. Jednak nie nakładajcie później lakieru– będzie źle się trzymać na tłustej płytce  paznokcia.

 

Kilka porad dotyczących malowania paznokci

Paznokcie powinny być przede wszystkim suche i czyste. Nie można też zapomnieć o tym, że przy doborze koloru ważna jest nie tylko okazja, ale również wielkość paznokcia i jego kształt. Gdy płytka paznokcia jest niewielka, lepiej prezentują się na niej kolory delikatne – perłowe lub jasne pastelowe. Natomiast przy długich palcach i większej płytce paznokcia można sobie pozwolić na coś bardziej intensywnego – jak głębokie czerwienie czy granaty.

Przed pomalowaniem na właściwy kolor najlepiej jest nałożyć wcześniej bazę, następnie malujemy paznokcie, krótkim ruchem pędzelka.  Czasem trzeba nałożyć kilka warstw. Między ich nakładaniem warto nieco odczekać, by lakier nieco stwardniał. Na zakończenie można nałożyć bezbarwny lakier bądź utwardzacz.

 

Sekret Urody ekspert Jak dbać o paznokcie