Czas na Herbatę!

Okres jesienno-zimowy, przez długie wieczory zachęca nas do sięgnięcia po herbatę. Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów pitych przez Polaków. Zwykle wybieramy herbatę czarną. Wzbogacamy ją cytryną, sokiem malinowym, imbirem czy miodem. Herbata zawiera flawonoidy, które neutralizują działanie wolnych rodników. Dzięki obecności flawonoidów herbata chroni przed miażdżycą i zawałem serca, obniża również poziom cholesterolu.

MOC ZIELONEJ HERBATY

Musimy pamiętać, że herbata zawiera sporo pobudzającej teiny, 65 mg w szklance czarnej herbaty oraz 35 mg w zielonej, dlatego zwłaszcza w ciąży powinno się pić ją z umiarem. W sklepach możemy znaleźć także inne rodzaje herbat. Herbata zielona przygotowywana jest z tej samej rośliny co herbata czarna. Nie podlega jednak, tak jak herbata czarna, procesowi fermentacji lub podlega mu bardzo krótko. Dzięki temu zachowuje większość chemicznych właściwości świeżych liści, z których została przygotowana. Herbata zielona zawiera katechiny, których spożycie pomaga w redukcji wagi i poziomu tkanki tłuszczowej. Przypuszcza się, że katechiny te wpływają na układ współczulny zwiększając wydatki energetyczne i przyspieszają spalanie tłuszczu. Co więcej, teina z zielonej herbaty w połączeniu z katechinami może działać mocniej, zwiększając spalanie tłuszczu. Herbata zielona, jak podejrzewają naukowcy, ma działanie antynowotworowe, gdyż zawiera przeciwutleniacze chroniące DNA.

ENERGIA CZERWONEJ HERBATY

Podobnie właściwości odchudzające ma herbata czerwona. Gatunki czerwonej herbaty to oolong, puszong, pu-erh. Procesy fermentacyjne zachodzą w czerwonej herbacie krócej niż w czarnej. Zawiera więc więcej enzymów i polifenoli. Polifenole, taniny regulują wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie, przyśpieszają też zamianę tłuszczu w energię oraz obniżają poziom cholesterolu.

PARZENIE

Powinniśmy pamiętać, że są określone zasady przygotowywania i picia herbaty odpowiednie dla konkretnego gatunku. Nie powinno się pić herbaty na czczo, a najlepiej około 30 minut po posiłku i raczej nie przed pójściem spać, ale wciągu dnia i wieczorami. Warto też sięgać po herbaty ziołowe. Dostępne w sklepach herbaty ziołowe są zwykle produkowane z wysuszonych liści danego ziela (mięty czy melisy) lub jego kwiatów (hibiskus). Rzadziej wykorzystuje się korzenie (żeń-szenia). Herbaty ziołowe są tradycyjnie wykorzystywane przez człowieka ze względu na swoje właściwości lecznicze od setek lat. Każde z ziół ma inne właściwości zdrowotne.

CZUJĘ MIĘTĘ

Jedną z najczęściej pijanych herbat ziołowych jest napar z mięty. Najczęściej oferowana jest mięta pieprzowa, w torebkach do zaparzania. Napar z mięty pozwala zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także o szczupłą sylwetkę. Dodatkowo ta aromatyczna herbata poprawia perystaltykę jelit, łagodzi zaparcia i problemy żołądkowe. Mechanizm pozytywnego wpływu mięty przy problemach z trawieniem może polegać na tym, że odpręża ona mięśnie żołądka i zwiększa przepływ żółci, którą organizm wykorzystuje do trawienia tłuszczów. Przez to pożywienie przechodzi przez żołądek szybciej. Napar z mięty działa przeciwskurczowo, przeciwpasożytniczo i bakteriobójczo. Dzięki tym właściwościom łagodzi bóle mięśni, stawów a także nerwobóle. Więc kolejną zaletą płynącą z picia herbaty miętowej jest jej działanie relaksujące. Kojący aromat naparu zmniejsza zdenerwowanie. Poprawia metabolizm, który może ulec spowolnieniu w wyniku stresu. Pewnie dlatego chętniej pijemy ją wieczorem. Polecana jest także w przypadku przeziębienia, gdyż zawiera mentol, który ma właściwości obkurczowe.

MELISA NA WYCISZENIE

Herbatka z melisy wybierana jest przez nas w stanach napięcia i słusznie, gdyż napar z melisy można stosować w stanach pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, stresu, w stanach zmęczenia, lękowych i nerwicach. Pomaga w bólach głowy, także migrenowych. Swoje właściwości zawdzięcza obecności kariofilenu i cytraiu. Ponad to ułatwia trawienie a także przynosi ulgę w bólach brzucha związanych ze skurczami jelit. Picie herbaty z melisy przyczynia się do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi, więc pomaga w zapobieganiu miażdżycy. Hamuje proces utleniania lipidów w wątrobie, zapobiegając jej stłuszczeniu.

POKRZYWA NIE TAKA ZWYCZAJNA

Choć przez wielu pokrzywa uważana jest za chwast, warto poznać jej właściwości. Zawiera wiele składników mineralnych i witaminy. Ma właściwości moczopędne pomocne w leczeniu schorzeń układu moczowego, w tym kamicy nerkowej. Pomaga w wydalaniu z organizmu szkodliwych substancji, np. złogów kwasu moczowego. Tym samym przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie. Picie naparów z pokrzywy ułatwia przemianę materii i wzmaga apetyt. Związki w niej zawarte oczyszczają układ trawienny oraz korzystnie wpływają na pracę trzustki, wątroby i żołądka. Picie herbat ziołowych może pomóc nam zwalczać niektóre dolegliwości: wspomagają odchudzanie, koją nerwy, przynoszą ulgę w bólu. Smak każdego z naparów jest inny, zdefiniowany. Warto poznać te smaki. Wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy jednak, że nadmiar nie jest wskazany w żadnej dziedzinie. Gdy za oknem szybko zapada zmierzch a temperatura też nas nie rozpieszcza, taka ciepła herbata z pewnością przyniesie ulgę po dniu pracy pełnym wyzwań.

 

TEKST: KAROLINA CZYREK, DIETETYK
menadżer jakości artykułów spożywczych
i żywienia człowieka.