GIMNASTYKA MIĘŚNI TWARZY

W przyrodzie wszystkie organizmy żywe z upływem czasu spowalniają procesy regeneracji tych powierzchni ciała, które odczytując organizm –nie będą już potrzebne do utrzymania gatunku. W przypadku homo sapiens dzieje się tak samo – gospodarka hormonalna „przykłada się” bardziej do wnętrza niż do zewnętrznych części organizmu. Tyczy się to budowy skóry, jej gęstości i elastyczności. Również zdolności regeneracji ulegają znacznemu spowolnieniu, co przekłada się na wolniejsze gojenie się ran oraz odpoczynek skóry po na przykład nieprzespanej nocy.

BUDOWA MIĘŚNI

Mięśnie twarzy można podzielić na kilka grup. Są to: mięśnie otoczenia szpary powiek, mięśnie otoczenia szpary ust, mięśnie otoczenia nozdrzy, mięśnie małżowiny usznej oraz mięśnie żucia. Każdy z nich odpowiada za prawidłową pracę otaczających ich narządów oraz w pewien sposób sprzyja naszemu zdrowemu wyglądowi. Mięśnie otoczenia szpary powiek odpowiedzialne są za zaciskanie powiek oraz nadawanie twarzy wyrazu zamyślenia, złości, zniecierpliwienia, cierpienia lub marszczenia brwi. Sami doskonale wiemy, jak emocje wypisują się na naszej twarzy oraz jak możemy to kontrolować, choć łatwo nie jest.

Kolejne - mięśnie otoczenia szpary ust odpowiadają za zamykanie szpary ust, nadawanie twarzy wyrazu uśmiechu czy smutku. Kilkaset razy w ciągu dnia pracujemy nimi podkreślając przykładowe grymasy. Przeliczając to na miesiące i lata, nasze „grymaszenie” kształtuje wyraz twarzy oraz podkreśla nasz charakter.

Kolejne grupy mięśni otoczenia nozdrzy, małżowiny usznej oraz mięśnie żucia odpowiadają za rozwieranie nozdrzy, unoszenie i obniżanie żuchwy, cofanie i wysuwanie żuchwy oraz jej boczne ruchy. Wszystkie mięśnie naszego organizmu podczas ćwiczeń wspomagają swoją sprawność oraz podnoszą  komfort naszego życia. Dlaczego jednak w trakcie popularnych ćwiczeń na mięśnie brzucha czy pośladków nie wprowadzane są w siłowniach ćwiczenia mięśni twarzy?

W tradycji wschodniej oraz zachodniej części Europy ćwiczenia te cieszą się ogromną popularnością. Od dziesiątek lat istnieją treningi oraz warsztaty zajęciowe propagujące ten sposób walki z upływającym czasem. Zastanawiające jest również, że w Stanach Zjednoczonych sami chirurdzy plastyczni proponują swoim klientkom takie ćwiczenia przed planowanym zabiegiem. Mięśnie wyćwiczone dużo lepiej się regenerują oraz wracają do lepszej kondycji po wykonanym zabiegu. Samymi ćwiczeniami możemy również zniwelować niektóre niedoskonałości, wymaga to jednak precyzji oraz cierpliwości.

DLACZEGO POWSTAJE ZMARSZCZKA

W trakcie życia człowiek traci około 30-40% tkanki mięśniowej. Dotyczy to całego ciała, ale również naszej twarzy, szczególnie u osób szczupłych. Mięśnie twarzy, prócz kości czaszki i podściółki tłuszczowej, są rusztowaniem podtrzymującym skórę i nadającym kształt twarzy. Zmarszczki jednak nie muszą być nieuniknione. Prawidłowa stymulacja pracy odpowiedzialnych za nasz wygląd mięśni –a jest ich blisko 70 –z powodzeniem powstrzymuje utratę ich jędrności. Ciekawostką jest również to, że niektóre z nich całkowicie zanikają z upływem lat. Dzieje się tak ponieważ zbyt rzadko ich używamy. Jest to związane z naszym trybem życia oraz sposobem przeżywania emocji, genetyką czy też rasą do jakiej należymy. Niewiele znamy osób poruszających uszami, a przecież za tę czynność również odpowiadają mechanizmy mięśni. Również inne nawyki poruszania w śmieszny dla niektórych sposób - brwi bądź nosa –można opanować oraz wyćwiczyć. Wiedzą o tym z pewnością komicy i aktorzy. Są bowiem żywym przykładem gestów i grymasów niemożliwych do wykonania dla przeciętnego Kowalskiego.

SPOSOBY ZAPOBIEGANIA – ĆWICZENIA

Popularyzacja ćwiczeń przyniosła wiele publikacji oraz przykładów ćwiczeń odmładzających. Osobiście najbardziej lubię Fumiko Takatsu za jej holistyczne podejście do sprawy. Ćwiczenia takie są również niezbędne w przypadku dolegliwości związanych z porażeniem mięśnia twarzowego. Same masaże, mikroprądy czy elektrostymulacje w ciężkich przypadkach jedynie wspomagają całość rehabilitacji. Fizjoterapia podaje wiele zestawów ćwiczeń w celu poprawy ich pracy. Medycyna estetyczna zagłębiając się w tę wiedzę proponuje wiele prostszych i trudniejszych sposobów gimnastyki. Celem ich działania ma być poprawa wyglądu, a co za tym idzie nastroju pacjentów.

Podstawową zasadą podczas rozpoczęcia przygody z jogą twarzy - bo tak potocznie została nazwana – jest zapobieganie ugniataniu oraz marszczeniu skóry. Możemy temu zapobiegać przytrzymując w odpowiedni sposób skórę dłońmi oraz przyjmując odpowiednią pozycję podczas ćwiczeń. Ponieważ najlepsze efekty uzyskamy ćwicząc codziennie, zadbajmy o odpowiednią pozycję siedzenia. Usiądźmy zatem wygodnie, wyprostowani i rozluźnieni. Ułatwieniem może być także ustawienie lustra na wprost naszej głowy, tak aby każde ćwiczenie było dla nas widoczne. Zachęcam również do gimnastyki podczas czytania czy jazdy samochodem. Wystarczy około 10 minut dziennie, aby w ciągu 30 dni uzyskać pierwsze efekty.

Przykładowych ćwiczeń jest na tyle dużo, że nie sposób byłoby przytoczyć je na raz.

Postaram się opisać kilka z nich.

Ćwiczenie zapobiegające opadaniu brwi

Palcami wskazującymi przytrzymujemy i nadajemy opór mięśnia marszczącego

brwi. Jednocześnie patrząc się na wprost unosimy powoli łuk brwiowy wykonując 10 powtórzeń. Powinniśmy wyczuwać lekki opór. Powtarzamy serię raz jeszcze, z tym że szybciej. Zaleca się wykonywanie powtórzeń: raz seria 10 wolniej, następnie seria 10 szybko. Razem 40 na tę okolicę.

Ćwiczenie prasujące zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki

Przytrzymujemy palcami wskazującymi okolice oka na skroni oraz lekko ją podnosimy, tak aby skóra nie marszczyła się. Następnie patrząc na wprost staramy się lekko domknąć oczy. Starajmy się tak ułożyć palce, aby ze strony skroni odczuwać lekki opór. Ćwiczenie wykonujemy w serii 10 razy: raz wolniej, następnie seria 10 razy szybko. Powtarzamy 40 razy.

Ćwiczenie podnoszące policzki

Wykonuję je najczęściej w drodze do pracy –w samochodzie. Nabieram dużo powietrza do policzków i stopniowo spuszczam je przez zaciśnięte usta. Czuć tutaj pracę mięśnia policzkowego oraz śmiechowego. Powtarzamy 10 razy.

Ćwiczenie na okolice ust

Podłuż język między dolną szczękę a zagłębienie w jamie ustnej. Staraj się lekko uśmiechnąć, kiedy czuć opór – powtarzaj.

Ćwiczenia tzw. aktorskie

Wyraźne wymawianie samogłosek: a, e, i, o, u, y oraz wyraźne wymawianie sylab: bu-ła, mu-ły, ro-gi, no-ga, ró-że, re-da itp.

W mojej pracy pasjonuje mnie twarz człowieka, a jeśli twarz to i emocje na niej wypisane. Pamiętajmy, że najlepszym ćwiczeniem będzie miły i łagodny wyraz twarzy. Nasza mapa uczuć często wypisana jest na obliczu, które mówi o nas więcej niż sami możemy przypuszczać. W dążeniu do ideału starajmy się nie zginąć w gąszczu nowości technologicznych obiecujących efekty po wydaniu sporych sum pieniędzy. Również pielęgnacja nie zapewni nam całego sukcesu.

Pamiętajmy o tym, że najlepszym kosmetykiem jest sen, racjonalna dieta oraz uśmiech, a tego nie można kupić za żadne pieniądze.

 

KATARZYNA PIĘCIAK
WIZAŻYSTKA, COACH
WŁAŚCICIEL SALONÓW INEZ
DĘBICA, RYNEK 17, TEL 664743482
www.facebook.com/kpieciak
www.facebook.com/inezsalonfryzjerskizawada