SKÓRA ATOPOWA, czyli jaka?

 Na Atopowe Zapalenie Skóry (atopic dermatitis) cierpi 1-3% osób dorosłych i 10-20% dzieci, z roku na rok liczby te wzrastają. Skóra atopowa charakteryzuje się przesuszeniem, zaczerwienieniem, podrażnieniem, często pęka i pojawiają się na niej łuszczące płatki (rybia łuska) lub pęcherzyki. Zapaleniu skóry zazwyczaj towarzyszy dotkliwe swędzenie, które bardzo często nasila się w nocy. Czynniki wywołujące podrażnienie generują tzw. błędne koło AZS, tzn. zespół objawów (podrażnienie→świąd→drapanie→infekcja), który zaostrza przebieg choroby. Infekcję skórną zazwyczaj wywołują bakterie gronkowca złocistego.

Objawy te prowadzą do zniszczenia płaszcza hydrolipidowego skóry, co dalej powoduje zwiększoną utratę wody ze skóry, i tym samym nadmierne jej wysuszenie.

 Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej polega przede wszystkim na:

− codziennym i regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry, co pozwoli odbudować ochronny film na powierzchni naskórka

ograniczeniu stanów zapalnych, aby zminimalizować ryzyko nawracających infekcji skóry.

  • Kąpiel

Stosując się do kilku zaleceń dotyczących kąpieli, można poprawić ogólne nawilżenie skóry atopowej
i odpowiednio ją oczyścić.

  1. Kąpiel powinna być stosowana raz dziennie; w przypadku ciężkich i rozległych zaostrzeń stanu zapalnego skóry kąpiel można stosować co drugi dzień.
  2. Kąpiel powinna trwać od kilku do kilkunastu minut (średnio 10-15 minut), w zależności od nasilenia stanu zapalnego skóry i indywidualnej tolerancji pacjenta.
  3. Temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka; preferowany zakres to 33-34°C.
  4. Zalecane jest dodawanie do wody preparatów (emulsji, płynów, olejów naturalnych) o pH 5,5, które - nawilżając i natłuszczając skórę - pomagają dodatkowo kontrolować świąd i zmniejszają konieczność następczego stosowania miejscowych preparatów przeciwzapalnych.
  5. Po kąpieli zaleca się delikatne osuszenie skóry (miękkim ręcznikiem, bez pocierania skóry)
    i następnie (około 5 minut po kąpieli) zastosowanie obojętnych preparatów nawilżająco-natłuszczających (na całą skórę) oraz miejscowych leków przeciwzapalnych w obrębie zmian skórnych.
  6. Preparaty przeznaczone do kąpieli leczniczej, zawierające środki przeciwbakteryjne, należy stosować jedynie w uzasadnionych przypadkach nadkażenia bakteryjnego (niebezpieczeństwo rozwoju oporności bakteryjnej).

Do kąpieli warto stosować produkty, zawierające składniki nawilżające (humektanty) i natłuszczające (emolienty). Dostępne są również dedykowane preparaty do pielęgnacji skóry głowy z problemem zmian na tle alergicznym.

  •  Nawilżanie i natłuszczanie skóry
  1. Nawilżanie i natłuszczanie skóry powinno być prowadzone wielokrotnie podczas dnia, w zależności od stanu klinicznego skóry (zazwyczaj okres działania emolientów to 6 godzin).
  2. Aplikacja preparatu powinna być bardzo delikatna, należy bezwzględnie unikać intensywnego pocierania lub wcierania emolientu w delikatną skórę chorego na AZS.
  3. Dobór preparatów powinien być indywidualny, w zależności od tolerancji skóry atopowej.
    W przypadku dobrej tolerancji warto stosować cała gamę kosmetyków pielęgnacyjnych jednej linii.
  4. Nawet środki nawilżająco-natłuszczajace przeznaczone do skóry atopowej mogą powodować podrażnienia (użyte podłoża, środki przeciwbakteryjne, konserwujące itd.). Do pielęgnacji takiej skóry idealne są emolienty delikatne, nie powodujące dodatkowych podrażnień (bezzapachowe, nie zawierające konserwantów i barwników), skuteczne w działaniu i bezpieczne.
  5. Pielęgnacja skóry w przypadku dziecka chorego na AZS powinna być też okazją do bezpośredniego kontaktu rodziców z dzieckiem, poprawiać jego samopoczucie (świąd skóry wyraźnie ogranicza komfort życia pacjenta) i umacniać ich wzajemne, dobre relacje.
  •  Ochrona przeciwsłoneczna

Warto pamiętać też o konieczności zastosowania odpowiedniej fotoprotekcji w okresie narażenia skóry atopowej na działanie promieniowania ultrafioletowego. Najlepiej używać preparatów o współczynniku SPF 50.  Nie ma potrzeby używania faktorów wyższego rzędu. Natomiast w okresie zaostrzenia choroby,
w trakcie leczenia kortykosteroidami lub lekami immunosupresyjnymi, należy całkowicie zrezygnować
z ekspozycji na słońce.

Osoby cierpiące na AZS lub inne schorzenia dermatologiczne o podłożu alergicznym mogą z oferty firmy SYLVECO wybrać preparaty spełniające ich specjalne potrzeby.

Artykuł powstał przy Współpracy z Firmą SYLVECO