Wypoczywaj aktywnie i zadbaj o kondycję

„Sport to zdrowie” – każdy zna to powiedzenie, ale nie każdy się do niego stosuje. Jednak na szczęście w ostatnich latach aktywność fizyczna staje się nie tylko coraz bardziej popularna, ale i modna. Taki trend niesie ze sobą mnóstwo korzyści , ponieważ teraz uprawiamy sport coraz częściej oraz coraz chętniej. Jedyne czego potrzebujemy to odrobina silnej woli, motywacja i aktywność dopasowana do tego, co lubimy.

Dlaczego warto się ruszać
Ze względów ewolucyjnych nasz organizm potrafi zgromadzić bardzo dużą ilość energii, a po jej wykorzystaniu szybko się zregenerować. Niestety w dzisiejszych czasach w dużej mierze przerzuciliśmy pracę fizyczną na maszyny, natomiast sami większą część dnia spędzamy przed komputerem bądź w pozycji siedzącej. Do zmiany miejsca lokalizacji używamy samochodów, autobusów i metra, nie wchodzimy już po schodach, ale wjeżdżamy windą. Gwałtowny rozwój techniki sprawia, że mam coraz mniej okazji do naturalnego ruchu. Nie jest to jednak dobre dla naszego organizmu. Wysiłek fizyczny nie jest obojętny dla naszego ciała, ma wpływ na wszystkie organy – na układy oddechowy, krążenia, nerwowy czy ruchu. Przy czym nie tylko oddziałuje na ciało, lecz także na ducha. Aktywność fizyczna wpływa na nasze samopoczucie. Podczas wysiłku wytwarzane są endorfiny, które łagodzą ból, poprawiają nastrój i pozytywnie pobudzają nasz organizm. Powszechnie nazywamy je “hormonami szczęścia” i rzeczywiście coś w tym musi być.

sport to zdrowie

Sport to zdrowie!
Ćwiczenia fizyczne poprawiają ogólną wydolność fizyczną naszego organizmu. Dzieje się tak w wyniku zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas wysiłku.  Jest to istotne dla każdego z nas nie tylko dlatego, że łatwiej znosić nam wtedy wysiłek dnia codziennego, ale również dlatego, że wolniej się wtedy starzejemy i dłużej zachowujemy witalność. Jak dowodzą badania, systematyczna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju choroby nowotworowej i usprawnia funkcjonowanie układu odpornościowego, zapobiegając infekcjom bakteryjnym i wirusowym. Ponadto ćwiczenia zwiększają mechaniczną wytrzymałości tkanki kostnej i ścięgnistej. Ponadto wysiłek fizyczny odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu i regulacji masy ciała.

Zaprzyjaźnijcie się
Nie jesteś typem „sportowej” osoby? Nic nie szkodzi! Wystarczy przejść parę kroków, by na stałe zaprzyjaźnić się ze sportem. Pierwszym działaniem powinno być uświadomienie sobie, jak wiele korzyści przynosi regularne uprawianie aktywności fizycznej.  Kolejną rzeczą, jaką trzeba sobie uświadomić  to fakt, że to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze zdrowie fizyczne i atrakcyjny wygląd. Nikt nie zrobi tego za nas, więc warto o siebie zadbać! A kiedy będziemy już odpowiednio zmotywowani, powinniśmy się dowiedzieć, jaka aktywność fizyczna jest dla nas odpowiednia, by przynosiła optymalne efekty.

Warto swoje zawieranie przyjaźni podzielić na dwa etapy. To ułatwi nam działanie. Swoją przygodę ze sportem możemy rozpocząć od wplatania spontanicznej aktywności fizycznej do codziennego rytmu dnia. W kolejnym kroku polecamy stopniowe wprowadzanie systematycznych ćwiczeń, a następnie zwiększanie ich intensywności.

Popraw sobie humor
Wysiłek fizyczny przynosi wiele korzyści dla zdrowia, w tym ochronę przed depresją wywołaną stresem. Nie jest to jednak jedyna korzyść, jaką uzyskujemy poprzez regularną aktywność fizyczną. Dzięki niej wypracowujemy również pewność siebie, która przekłada się na całe nasze życie oraz sukcesy.  Wysiłek fizyczny prowadzi też do wzrostu  wydzielania przez nasz mózg endorfin oraz serotoniny. Ta pierwsza substancja uśmierza odczuwanie bólu oraz wywołuje pewnego rodzaju „błogostan”. Natomiast serotonina odpowiada za poczucie zadowolenia. Nic więc dziwnego, że uprawiając sport czujemy się szczęśliwsi.

Aktywnie nawet podczas ciąży
Wysiłek fizyczny w tym tak ważnym dla kobiety stanie nie jest przeciwwskazany. Jednak pierwszym krokiem powinna być zawsze konsultacja z lekarzem! Jeżeli wszystko jest w porządku, sport może tylko wywołać pozytywne skutki. Aerobik i ćwiczenia siłowo kondycyjne są częścią zdrowego trybu życia, ciąża nie zmienia tej zasady. Zmienia się jednak cel naszego działania – należy się bowiem skupić tylko na utrzymywaniu dobrej formy. Męczące oraz wysiłkowe treningi zdecydowanie odpadają. Co jest zatem odpowiednie dla kobiety w ciąży? Najlepiej poświęcać ok. 30 minut na umiarkowane ćwiczenia fizyczne kilka razy w tygodniu. Jednak należy pamiętać , by w okresie 3 trymestru ciąży nie przemęczać się i nie ćwiczyć częściej niż trzy razy w tygodniu.
Kobieta powinna być przede wszystkim świadoma tego, co robi oraz konsultować z lekarzem podejmowanie wysiłku fizycznego.

Grunt to dobry start
Trudno jest zacząć, jeśli ktoś nie ma już wyrobionego nawyku uprawiania sportów. Zewsząd czekają pokusy, bo zawsze przecież można zrobić coś przyjemniejszego lub ciekawszego. Nie ma tutaj innej dobrej rady, jak taka, że należy przestać myśleć i po prostu zacząć działać! Podjętą decyzję należy zrealizować niemal natychmiastowo, a kiedy przestaje nam się chcieć coś zrobić, przypomnieć sobie dlaczego zaczęliśmy za pierwszym razem.  Systematyczność nie jest łatwa, ale można się jej nauczyć, a kiedy to już się stanie, sport będzie już tylko przyjemnością.