PEELINGI – czas zadbać o swoje ciało

Wygląd naszej skóry zależy od kondycji naskórka i skóry właściwej. Kiedy naturalny proces złuszczania martwych komórek naskórka jest nieprawidłowy, często borykamy się z przebarwieniami, rozszerzonymi porami, zaskórnikami czy też mamy poszarzały koloryt skóry. Na zaburzenia procesu złuszczania mają wpływ także promienie słoneczne czy zanieczyszczenie naturalnego środowiska. W efekcie skóra staje się ziemista i szorstka, nie wykorzystuje efektywnie składników aktywnych aplikowanych wraz z kremami. Regularne złuszczanie za pomocą peelingów jest podstawą do utrzymania pięknej i zdrowej skóry. Złuszczanie powoduje odblokowanie porów, pomaga utrzymać promienną i jasną cerę, zmniejsza widoczność zmarszczek czy przebarwień.

Magazyn Sekret Urody nr 12 wydanie zimowe ekspert PEELINGI

Na rynku mamy różne rodzaje peelingów:

PEELINGI ENZYMATYCZNE – ich działanie jest oparte na biologicznym działaniu enzymów roślinnych. Ze względu na swą delikatność działania, polecane są dla osób z cerą wrażliwą, alergiczną, naczynkową czy suchą. Należy je także stosować w przypadku cery trądzikowej z ropnymi wykwitami. Peeling należy nanieść na skórę twarzy, omijając okolice oczu, delikatnie wmasowywać przez kilka minut, a następnie zmyć ciepłą wodą.

PEELINGI MECHANICZNE, inaczej zwanymi fizycznymi, to produkty zawierające drobno- lub gruboziarniste drobinki peelingujące. Dzięki ich obecności, doskonale oczyszczają skórę usuwając martwe komórki naskórka, wygładzają, oczyszczają pory, przywracają świeży, matowy  wygląd cery. Polecane są do cery normalnej, tłustej lub mieszanej. Peeling należy nanieść na zwilżoną skórę twarzy, omijając okolice oczu, delikatnie masować przez 2-3 min, a następnie zmyć ciepłą wodą. Dla osób, które wolą kompaktowe rozwiązania 2 w 1, proponujemy żele peelingujące, które zarówno oczyszczą cerę, jak i złuszczą zrogowaciały naskórek. Żele zawierające delikatne drobinki to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na oddzielne stosowanie peelingów i wolą połączyć je z codziennym oczyszczaniem skóry.

PEELINGI CHEMICZNE to produkty, których działanie jest oparte na działaniu kwasów AHA lub BHA. Głównie stosuje się w nich kwasy: glikolowy, migdałowy czy salicylowy. Ze względu na stężenie kwasów, peelingi chemiczne są stosowane w gabinetach kosmetycznych czy medycyny estetycznej. Na rynku jednak pojawiają się takie peelingi do stosowania jako kuracja domowa. Peelingi chemiczne są polecane osobom, które borykają się z problemem przebarwień, drobnych zmarszczek, blizn, trądziku czy utratą jędrności. Kwasy przenikają w głąb skóry, wpływając na syntezę włókien podporowych skóry, dzięki czemu działają odmładzająco i przeciwstarzeniowo.

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Peelingi powinno się stosować 1-2 razy w tygodniu, w zależności od typu cery.
  • Złuszczaniu peelingami chemicznymi nie powinny poddawać się kobiety ciężarne.
  • W trakcie stosowania peelingów chemicznych jak i po zakończeniu kuracji należy zabezpieczać skórę przed promieniami słonecznymi np. produktami z wysoką ochroną SPF 50+.
  • Przeciwskazaniem do robienia peelingów są: opryszczka, stany zapalne skóry, trądzik różowaty, liczne znamiona, a także uczulenie na któryś ze składników preparatu.

 

Monika Rzepka
ekspert Laboratorium Naukowego Lirene

Magazyn Sekret Urody nr 12 zimowe wydanie